در هفته گذشته شاخص کل بورس در مجموع ۴۱ هزار و ۳۶۰ واحد بالا آمد و به رقم یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحد رسید. اما شاخص هم‌وزن افت اندک ۸۳ واحدی را ثبت کرد. بورس در مجموع هفته‌ای صعودی را پشت سر گذاشت، اما این روند تداوم خواهد داشت؟ عوامل بنیادی و غیربنیادی تاثیرگذار […]

در هفته گذشته شاخص کل بورس در مجموع ۴۱ هزار و ۳۶۰ واحد بالا آمد و به رقم یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحد رسید. اما شاخص هم‌وزن افت اندک ۸۳ واحدی را ثبت کرد. بورس در مجموع هفته‌ای صعودی را پشت سر گذاشت، اما این روند تداوم خواهد داشت؟ عوامل بنیادی و غیربنیادی تاثیرگذار بر بازار سهام چه پیامی به سهام‌داران می‌دهند؟

رشد بازدهی هفتگی

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته ۲۱ هزار واحد رشد کرد و به رقم یک میلیون و ۲۱۴ هزار واحد رسید. شاخص کل نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل ۴۱ هزار و ۳۶۰ واحد بالا‌تر ایستاد تا بازدهی هفته شاخص بورس مثبت ۳.۵ درصد شود که نسبت به بازدهی منفی ۲.۸ درصدی هفته پیش بهبود چشم‌گیری یافته است. در هفته اخیر روند تغییرات شاخص کل در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه صعودی بود و سه روز مثبت را ثبت کرد.

افت اندک شاخص هم‌وزن

شاخص کل هم‌وزن در مجموع هفته اخیر تغییر اندکی داشت. شاخص هم وزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین ۸۳ واحد پایین‌تر ایستاد و به رقم ۴۲۳ هزار و ۶۵ واحد رسید و بازدهی منفی ۰.۰۲ درصدی را ثبت کرد.

پیش‌بینی بورس هفته

در سه روز پایانی هفته شاخص کل بورس در مجموع ۷۹ هزار واحد رشد کرد و به کانال ۱.۲ میلیونی بازگشت. به طور کلی شاخص بورس هفته مثبتی را تجربه کرد.

اما شاخص هم‌وزن در محدوده ۴۲۳ هزار واحد باقی ماند و علی رغم نوساناتی که داشت در مجموع هفته باثباتی را پشت سر گذاشت.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
۹ هزار بسته معیشتی در «پویش سفره‌ای به وسعت ایران» درکرمانشاه توزیع می‌شود

دیگر نماگرهای بازار نیز نشان می‌دهند که به طور کلی سهام‌داران هفته خوشایندی را نسبت به هفته‌های گذشته پشت سر گذاشتند. در سه روز پایانی هفته یعنی روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه بازار با مازاد تقاضا بسته شد.

میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته اخیر هزار و ۳۴۱ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته ۸ میلیارد تومان بیشتر بود.

در این هفته، میانگین ارزش صف‌های خرید ۰.۶ درصد افزایش یافته است. بالاترین رقم هفته هزار و ۸۹۰ میلیارد تومان بود که در روز یکشنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز شنبه برمی‌گردد که ۸۵۷ میلیارد تومان بود.

میانگین ارزش صف‌های فروش نیز هزار و ۱۸ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ پیشین ۱۱۷ میلیارد تومان بیشتر بود و رشد ۱۳ درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته ۲ هزار و ۱۴۱ میلیارد تومان بود که در روز شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز سه‌‌شنبه برمی‌گردد که ۴۴۶ میلیارد تومان بود.

هر چند که میانگین ارقام صف خرید و صف فروش نشان از بهبود وضعیت بازار دارد، اما بورس یک پاشنه آشیل مهم دارد.

خروج پول حقیقی همچنان در بازار سهام ادامه دارد. در روزهای شنبه و دوشنبه شاهد خروج پول حقیقی بودیم و در روزهای یکشنبه و سه‌شنبه معاملات بازار با ورود پول حقیقی همراه بود.

علی رغم اینکه در دو روز شاهد ورود پول حقیقی به بورس بودیم اما در مجموع خالص ورود پول حقیقی به بازار منفی بود. در مجموع کل هفته، ۲ هزار و ۶۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد و میانگین هفته خروج پول حقیقی ۵۱۵ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین رشد ۶.۲ درصدی داشته است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ترکیب تراکتور برابر الشارجه اعلام شد

بالاترین رقم خروج در روز ‌‌شنبه رخ داد که هزار و ۹۳۷ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد که بالاترین رقم در بهمن ماه است. در نتیجه روندهای درونی بازار نشان می‌دهد که گام‌های صعودی بورس امیدوارکننده اما لرزان است.

با این حال بازگشت شاخص به کانال ۱.۲ میلیونی از اضطراب و هیجان بازار می‌کاهد و می‌تواند موجب کاهش خروج پول حقیقی از بورس شود.

توقف خروج پول حقیقی و تقویت سمت تقاضا شاخص بورس را بالا خواهد کشید. از طرف دیگر تحلیل‌گرانی که روند تغییرات شاخص بورس را با نرخ ارز هم‌جهت می‌دانند معتقدند صعود قیمت دلار در روزهای پایانی هفته اخیر موجب رشد شاخص بورس در هفته پیش رو خواهد شد.

اما در مقابل تحلیل‌گران بدبین معتقدند در ماه‌های اخیر هرگاه قیمت‌ها کمی رشد کرده و سهام‌داران از محدوده زیان خارج شده‌اند دست به فروش سهام می‌زنند و مانع تداوم روند رو به رشد بازار می‌شوند.

به نظر می‌رسد همچنان بی‌اعتمادی سهام‌داران خرد و حقیقی به آینده بازار سهام و خروج آنها از بازار پاشنه آشیل بورس است.