ناظرگمرکات استان کرمانشاه از صدور مجوز حمل یکسره کالا از مرز خسروی خبر داد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، خلیل حیدری گفت: با توجه به اینکه کشور عراق به عضویت کنوانسیون حمل و نقل بین‌المللی (تیر) درآمده بر این اساس این کشور مجوز ترانزیت و حمل یکسره کالا از برخی مرز‌های بخش […]

ناظرگمرکات استان کرمانشاه از صدور مجوز حمل یکسره کالا از مرز خسروی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، خلیل حیدری گفت: با توجه به اینکه کشور عراق به عضویت کنوانسیون حمل و نقل مجوز حمل یکسره کالا از مرز خسروی صادر شدبین‌المللی (تیر) درآمده بر این اساس این کشور مجوز ترانزیت و حمل یکسره کالا از برخی مرز‌های بخش عربی خود از جمله مرز خسروی را صادر کرده است.

وی افزود: در کشور‌هایی که تجارت سالم و با ارزش افزوده بیشتری انجام می‌شود معمولا تجارت لب مرزی صورت نمی‌گیرد و صادارت از طریق حمل یکسره کالا تا انبار‌های مقصد انجام می‌شود.

ناظرگمرکات استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در تجارت لب مرزی معمولا در اثر جابه جایی چندین باره کالا آسیب‌های زیادی به بار وارد می‌شود و روند صادرات نیز به کندی انجام می‌شود، ولی در حمل یکسره فرایند صادارت سرعت بیشتری به خود می‌گیرد.

حیدری افزود: در تجارت لب مرزی علاوه بر آسیب دیدن کالای صادراتی در اثر جابه جایی، واسطه‌هایی نیز در حوزه تجارت وارد می‌شوند که همین امر موجب اخلال و در بعضی مواقع فساد اقتصادی می‌شود، در صورتی که در یک تجارت سالم و استاندارد تنها باید تولید کننده، صادر کننده و خریدار عراقی در تجارت سهیم باشند که با حمل یکسره این امکان فراهم می‌شود.

وی همچنین در خصوص آمار صادرات از مرز خسروی گفت: در فصل تابستان روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ کامیون و در فصل زمستان نیز ۶۰ تا ۱۵۰ کامیون از مرز خسروی به کشورعراق کالا صادر می‌شود که با راه اندازی حمل یکسره کالا ظرفیت صادرات روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ کامیون کالا از این مرز وجود دارد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کرمانشاه، دروازه کربلا

ناظرگمرکات استان کرمانشاه یاداور شد: در حال حاضر هزار قلم کالا از مرز‌های کرمانشاه به کشور عراق صادر می‌شود که در حمل یکسره اولویت با کالا‌هایی است که ارزش افزوده بالایی دارند و جابه جایی ان‌ها باعث آسیب دیدگی کالا می‌شود.