به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، علی حیات‌نیا کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به تصمیمی که برای تغییر دامنه نوسانات بورس گرفته شده، گفت : این تصمیم صرفا مسکن مقطعی است و مشکلات بازار سرمایه را حل نخواهد کرد، زیرا حل این مشکلات نیازمند اصلاح ساختاری است. او با بیان اینکه این […]

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه، علی حیات‌نیا کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به تصمیمی که برای تغییر دامنه نوسانات بورس گرفته شده، گفت : این تصمیم صرفا مسکن مقطعی است و مشکلات بازار سرمایه را حل نخواهد کرد، زیرا حل این مشکلات نیازمند اصلاح ساختاری است.

او با بیان اینکه این تصمیم با دو هدف اصلی اتخاذ شده، گفت : هدف اول این تغییر دامنه نوسان، مدیریت کوتاه مدت بازار و جلوگیری از رفتارهای هیجانی سهام‌داران و خروج سرمایه‌های آنان است.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: پیامدهای این تصمیم برای جلوگیری از خروج سرمایه از بورس و کاهش سرعت ریزش آن عمدتا روانی است و چند روز بیشتر ادامه نخواهد داشت.

حیات‌نیا افزود: بعد از چند روز بازار به مکانیسم قبلی خود برخواهد گشت و جو روانی ایجاد شده نیز فروکش می‌کند.

او دومین هدف احتمالی از این تصمیم را جذب دوباره نقدینگی‌های سرگردان به بازار سرمایه در روزهای پایانی سال دانست و ادامه داد: معمولا در روزهای پایانی هر سال در کشور با افزایش نرخ تورم مواجهیم که به نظر می‌رسد تلاش شده با این تغییر دامنه نوسان بورس و مثبت شدن مقطعی آن، نقدینگی مردم جمع‌آوری شده و جلوی تورم بیش از حد گرفته شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه مشکلات بورس ایران با چنین راهکارهایی مرتفع نمی‌شود، گفت: مشکل ساختاری بورس از آنجایی منشا می‌گیرد که این بازار عمدتا تحت تاثیر عوامل خارجی است تا عوامل داخلی بازار سرمایه.

 حیات‌نیا افزود: بورس ایران به جای آنکه متاثر از ارزش واقعی سهام شرکت‌ها، مباحث مالی و سوددهی شرکت، میزان تولید شرکت‌ها و … باشد عمدتا به مسائل سیاسی، جو روانی، وضعیت بازارهای موازی و … بستگی دارد که تا این معضل حل نشود مشکلات بازار سرمایه پابرجا خواهد بود و شاهد نوسانات شدید و غیرمنطقی این بازار هستیم و چنین راهکارهایی نیز پاسخگو نخواهد بود .

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
از ظرفیت دهیاری‌ها برای جلوگیری از حفاری های غیرمجاز استفادهمی‌کنیم

انتهای پیام/د