در هفته آخر نیم‌فصل اول لیگ بیستم تیم‌های سپاهان و استقلال در ورزشگاه نقش جهان اصفهان به مصاف یکدیگر رفتند و‌ زردپوشان موفق شدند با دو گل میهمان صدرنشین‌خود را شکست دهند و از آنها  در کورس قهرمانی نیم‌فصل پیشی بگیرند. استقلال حالا دو امتیاز از سپاهان و یک امتیاز از پرسپولیس عقب افتاده است […]

در هفته آخر نیم‌فصل اول لیگ بیستم تیم‌های سپاهان و استقلال در ورزشگاه نقش جهان اصفهان به مصاف یکدیگر رفتند و‌ زردپوشان موفق شدند با دو گل میهمان صدرنشین‌خود را شکست دهند و از آنها  در کورس قهرمانی نیم‌فصل پیشی بگیرند.

استقلال حالا دو امتیاز از سپاهان و یک امتیاز از پرسپولیس عقب افتاده است که اگر پرسپولیس بازی معوقه خود را نیز با پیروزی پشت سر بگذارد فاصله اش با ابی پوشان به عدد ۴ می رسد.

بدون شک استقلال امسال از پر مهره‌ترین تیم‌های سالیان اخیر باشگاه است و گواه آن مصاحبه‌های ابتدای فصل محمود فکری بوده که این ادعا را مطرح کرد.

آبی پوشان فصل را با فراز و‌نشیب شروع کردند اما هفته‌ها توانستند در صدر جدول قرار بگیرند و امیدواری زیادی در دل هوادارانشان ایجاد شد هرچند که بازی‌های کمتر حریف در این امر تأثیر گذار بود.

در روزهایی که استقلال نتیجه می‌گرفت، بسیاری از کارشناسان انتقادات فراوانی به سبک بازی این تیم نشان داده و موفقیت تیم را وابسته به خلاقیت فردی بازیکنان می‌دانستند و مرتبط به لیست بلند بالای کادر فنی استقلال که به ادعای محمود فکری برترین کادر فنی فوتبال کشور است، یادآوری می‌کردند که صدرنشینی با این روند عمر زیادی نخواهد داشت، اما مربیان استقلال نه تنها این توصیه‌ها را نمی‌شنیدند بلکه آن را از روی دشمنی با خودشان می‌پنداشتند.

بدون شک کادر فنی استقلال بزرگترین عامل عدم قهرمانی آبی پوشان در نیم فصل لیگ بود چراکه رفتارهای عجیبشان، تمرکز بروی مسائل فنی را از آنها سلب کرد.

محمود فکری سال گذشته که در نساجی حضور داشت چند باری به تحسین پرسپولیس به عنوان موفق‌ترین تیم سال‌های اخیر فوتبال ایران پرداخت اما پس از انتصابش به عنوان سرمربی استقلال کاملا رفتاری متفاوت از خود نشان داد و در روزهایی که از عملکرد تیمش انتقاد می‌شد مدام اذهان را به سمت حمایت‌ها از سرخپوشان هدایت می‌کرد و سعی داشت عدم عملکرد مناسب خود را پشت این هجمه‌ها پنهان کند اما به عنوان مثال شخصی مانند محرم نویدکیا ابتدای فصل و‌ در لیگ قهرمان آسیا یک بار به تمجید از شاگردان گل محمدی که رقیب او در لیگ بیستم هستند پرداخت و پس از آن سرش به کار خودش و‌ تیمش گرم بود و ثمره آن شد که بعد از پانزده هفته عنوان بهترین خط حمله لیگ و البته فعلا قهرمان نیم فصل را به خود اختصاص داد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
فعلا موردی از کرونای انگلیسی در کرمانشاه ثبت نشدهاست

فکری و دستیارانش هر روز به علت عدم تمرکز با رفتارهایی عجیب حواشی مختلفی را بوجود می‌آوردند، توهین به تیم حریف در اهواز ، فراموش کردن تعویض بازیکن مصدوم، استقلالی خواندن سیاسیون، ایجاد هجمه علیه رقیب، اعتراض به بازی‌های حریفان، پاسخ ندادن به خبرنگاران، تحریم برنامه تلویزیونی، اجازه حضور افرادی که وجه خوبی در اجتماع ندارند بر سر تمرینات و…. گوشه‌ای از این رفتارهاست که به علت عدم تمرکز رخ داده بود.

بازیکنان این تیم هم در انجام رفتار‌های عجیب و بوجود آمدن حواشی دست کمی از کادر فنی ندارند؛ اختلاف با کادر فنی، اعتراضات به بازی نکردن و مطرح کردن مسائل داخلی باشگاه در رسانه‌ها که اوج آن را در پایان بازی هفته قبل استقلال مقابل نساجی مشاهده شد و تأثیرات آن در بازی مقابل سپاهان اظهر من الشمس بود.

تنها دلیل سقوط استقلال در پایان نیم فصل بود و محمود فکری نشان داد برای سرمربی بزرگی شدن راه زیادی در پیش دارد.

اگر فکری و کادرش به جای تمرکز بر روی وظایف خود و طراحی پلن‌های مختلف تاکتیکی برای مسابقات، همین روند قبلی را در نیم فصل دوم هم ادامه دهند چه بسا استقلالِ پر مهره لیگ بیستم  سرنوشتی بدتر از چند سال اخیر را تجربه کند.

در هر حال آنچه مسلم است این است که فقط استقلال می‌تواند استقلال را نجات دهد و لاغیر…

به قلم پوریا منصوری