به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، محمودرضا مرادی امروز در جمع اصحاب رسانه، اظهار داشت: پیک چهارم در بعضی استان‌ها از جمله خوزستان با ۹ شهرستان قرمز شروع شده و نکته مهم نوع جهش یافته آن است که چندین مورد از آن در کشور شناسایی شده که این احتمال هم وجود دارد در ایتان با […]

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، محمودرضا مرادی امروز در جمع اصحاب رسانه، اظهار داشت: پیک چهارم در بعضی استان‌ها از جمله خوزستان با ۹ شهرستان قرمز شروع شده و نکته مهم نوع جهش یافته آن است که چندین مورد از آن در کشور شناسایی شده که این احتمال هم وجود دارد در ایتان با این مورد مواجه شویم.

وی ادامه داد: موج جدید کرونا بسیار خطرناک‌تر است و با افزایش بستری‌های ICU مواجهه می‌شویم بنابراین باید برنامه‌ریزی مناسبی از لحاظ حضور همکاران و متخصصین داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با هشدار جدی نسبت به کرونای جهش یافته، گفت: باتوجه به فرارسیدن ماه‌های مبارک رجب و شعبان، مراسم عروسی و شادی زیاد می‌شود و با توجه به نزدیکی به نوروز، قطعا مراکز خرید نیز شلوغ می‌شود بنابراین رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

وی تصریح کرد: بنابراین باید در خصوص بیماریابی و رهگیری دقت بیشتری داشته باشیم و در صورت مشاهده موارد مشکوک و مرگ و میر در سنین پایین و یا سرعت پیشرفت بالا موارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن گزارش داده شود.

مرادی افزود: باتوجه به اینکه درسال گذشته مسافرت کم بود پیش‌بینی می‌کنیم امسال مسافرت زیاد باشد و اگر محدودیت در شهرهای شمالی کشور اعمال شود، مردم در ایام نوروز استان‌های غربی را برای مسافرت انتخاب می‌کنند که بسیار نگران‌کننده است.

وی تصریح کرد: فعالیت دانشگاه، در راستای ارائه آموزش همگانی، یافتن موارد جهش یافته و تعداد تست‌های پی.سی.آر باید بیشتر شود و با توجه به پیش‌بینی اوضاع، باید تعداد تست‌ها بیشتر شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
«بانک‌ امانات تجهیزات پزشکی» در کرمانشاه راه‌اندازیمی‌شود

مرادی در ادامه اشاره‌ای هم به تزریق واکسن کرونا در استان داشت و تصریح کرد: در یکی دو هفته گذشته واکسیناسیون در کشور و استان شروع شده که در مرحله اول ۶۱۰ دز واکسن برای ۳۰۵ نفر وارد استان شد.

مرادی اضافه کرد: تاکنون گزارشی از ناخوشایندی دریافت کنندگان واکسن روسی گزارش نشده، البته مواردی از تب خفیف، درد عضلانی، درد استخوان و علائم سرماخوردگی گزارش شده که برای هرنوع واکسیناسیون طبیعی است.

وی با بیان اینکه محموله‌های از واکسن با اولویت تزریق کادر درمان(ای.سی.ی و مراقبان بیماران کرونایی) طی روزهای آینده وارد استان می‌شود، گفت: به تدریج واکسیناسیون در سرای سالمندان زندان‌ها و به دنبال آن به ترتیب اولویت‌های تعریف شده از سوی وزارت بهداشت به گروه‌های هدف تزریق می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۳۵ درصد از افراد جامعه براساس تحقیقاتی که صورت گرفته مبتلا به کرونا شده‌اند یعنی هنوز بیشتر جامعه آلوده‌ نشده‌اند، بنابراین بحث ایمنی جمعی مطرح نیست تعداد زیادی از مردم مستعد بیماری هستند.

مرادی در پایان، گفت: در کنار خبر خوش تزریق واکسن بهترین راه پیشگیری همان رعایت موازین بهداشتی، شستن دست‌ها، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است.

انتهای پیام/پ