ایسنا/کرمانشاه این روزها انتشار تصاویر و پخش کلیپی از بازی کودکان در مجموعه باستانی عمارت(کاخ) خسرو قصرشیرین انتفاداتی را متوجه میراث فرهنگی استان و این شهرستان کرده که چرا بنایی به این ارزشمندی باید به محلی برای بازی کودکان تبدیل شود. بهرنگ بابایی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان قصرشیرین در گفت و گو با ایسنا، […]

ایسنا/کرمانشاه این روزها انتشار تصاویر و پخش کلیپی از بازی کودکان در مجموعه باستانی عمارت(کاخ) خسرو قصرشیرین انتفاداتی را متوجه میراث فرهنگی استان و این شهرستان کرده که چرا بنایی به این ارزشمندی باید به محلی برای بازی کودکان تبدیل شود.

بهرنگ بابایی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان قصرشیرین در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به این انتقادات، با تاکید براینکه مجموعه عمارت خسرو رها شده نیست، اظهارکرد: در شهرستان قصرشیرین حدود ۲۰۰ اثر تاریخی داریم که تعدادی از این آثار در بافت روستاها و تعدادی هم در حاشیه شهر قرار دارند.

وی تصریح کرد: درحاشیه شهر قصرشیرین یک مجموعه تاریخی مشتمل بر عمارت خسرو، کانال آبرسانی و بنای چارقاپی از دوره ساسانی برجای مانده که آثاری ثبت ملی شده و دارای اهمیت تاریخی زیادی هستند.

رئیس میراث فرهنگی قصرشیرین اضافه کرد: در اطراف این مجموعه حدود ۵۰ هکتار زمین کشاورزی و تعدادی واحد مسکونی وجود دارد که طی سالهای گذشته بیش از ۱۴ هکتار از این زمین ها و چند واحد مسکونی را تملک کرده ایم تا حفاظت بیشتری از آن کرده باشیم.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر طی سالهای گذشته بخش اعظمی از اطراف این مجموعه را فنس کشی کرده ایم، اما باتوجه به اینکه بخشی از عرصه این مجموعه در مجاورت جاده کمربندی شهر قرار گرفته، امکان فنس کشی آن وجود نداشت و براین اساس امکان تردد از این محل وجود دارد.

بابایی با بیان اینکه امکان استقرار یک نگهبان در این مجموعه نیز فراهم نیست، افزود:  تعداد آثار تاریخی شهرستان زیاد است و از سوی دیگر کمبود زیادی که در بحث نیروهای یگان حفاظت داریم باعث شده نتوانیم برای آنها نگهبان مستقر کنیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
انهدام باند مسلحانه "سرقت" در کرمانشاه

وی تنها راه جلوگیری از آسیب رسانی به بناهای تاریخی را بحث آموزش و فرهنگ سازی دانست و گفت: نهادهایی همچون آموزش و پرورش می توانند کمک کنند تا فرهنگ حفاظت از بناها و آثار تاریخی ارزشمند را بین مردم رواج دهیم.

رئیس میراث فرهنگی قصرشیرین در ادامه عنوان کرد: البته فردی که به عنوان دلسوز آثار تاریخی از بازی کودکان در مجموعه عمارت خسرو فیلم گرفته بود، خودش نیز روی یکی از ستون های این بنا قرار گرفته  و کودکان را تشویق می کرد از ستون ها بالا بروند.

انتشار فیلمی تحت عنوان مرمت غیراصولی کاروانسرای شاه عباسی قصرشیرین نیز این روزها خبرساز شده است.

بابایی در این رابطه هم چنین توضیح داد: بخش هایی از ضلع جنوبی کارونسرای شاه عباسی قصرشیرین در زلزله سال ۱۳۹۶ تخریب شد و باتوجه به اینکه این بنا در مالکیت اداره کل اوقاف بود باید، این اداره کل برای آن اعتبار اختصاص می داد که مشکلاتی سر راه این موضوع پیش آمد، اما سرانجام با پیگیری استاندار و مسئولین میراث فرهنگی این اعتبار تخصیص پیدا کرد.

وی تاکیدکرد: سرانجام مرمت بنا توسط تیمی از مرمتگران بناهای تاریخی صورت گرفت، اما این روزها کلیپی مبنی براینکه تنها سمت چپ سردر ورودی ضلع جنوبی مرمت شده و سمت راست آن رها شده، در فضای مجازی پخش شده، بدون آنکه منتشرکنندگان این کلیپ اطلاعات کارشناسی در این زمینه داشته باشند.

رئیس میراث فرهنگی قصرشیرین افزود: یکی از سیاست های مرمت آثار تاریخی، حفظ اصل بنا است و در این راستا، از آنجایی که سمت راست سردر ورودی آسیب ندیده بود و خطرساز نبود، برای همین مرمت نشد و حفظ اصل بنا را در دستور کار قرار دادیم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
گالری عکس دیدار ملوان بندرانزلی و پارس جنوبی جم

وی یادآورشد: همچنین به منظور اینکه مشخص باشد چه قسمتی از بنا مرمت شده و بخش اصلی بنا کدام قسمت است، قسمت مرمت شده را با نواری رنگی از گچ و سیمان سفید مشخص کردیم، اما متاسفانه عده ای آن را ناشی از مرمت غیراصولی دانستند.

انتهای پیام