تکرار مداوم و هر روزه‌ی کارهایی که چندان هیجان انگیز و چالشی نیستند، به خودی خود انسان را دچار کسالت، بی حوصلگی و خستگی می‌کند و به مرور زمان فرد انگیزه اش را برای تکرار آن‌ها از دست می‌دهد. حالا تصور کنید در ازای انجام یک عمر کارهای تکراری، نه تنها از شما قدردانی نشود […]

دلایل احساس تنبلی در خانم های خانه دار

تکرار مداوم و هر روزه‌ی کارهایی که چندان هیجان انگیز و چالشی نیستند، به خودی خود انسان را دچار کسالت، بی حوصلگی و خستگی می‌کند و به مرور زمان فرد انگیزه اش را برای تکرار آن‌ها از دست می‌دهد. حالا تصور کنید در ازای انجام یک عمر کارهای تکراری، نه تنها از شما قدردانی نشود و پاداشی دریافت نکنید بلکه اتهام‌هایی مثل درست انجام ندادن آن‌ها و تنبلی هم به شما بزنند./به عنوان زن خانه دار می‌توانید برای فعالیت‌های روزمره خود، تازگی و چالش ایجاد کنید. پخت غذاهای جدید را امتحان کنید، روش‌های جدید و جالب هنر در خانه و … ایجاد انگیزه در شما خواهد کرد./از مهم‌ترین دلایل احساس تنبلی و بی‌حوصلگی در خانم‌های خانه دار؛ افسردگی است. اگرچه خانه دار بودن به خودی خود دلیلی برای ایجاد افسردگی نیست اما وجود برخی شرایط در این موقعیت می‌تواند باعث ایجاد افسردگی شود./برای پیشگیری از افسردگی می‌توانید برای خود هدف گذاری کنید، به فعالیت‌های هنری و ورزشی رو بیاورید، تعاملات گرم و خوشایند ایجاد کنید و بر چیزهایی که باعث خوشنودی و رضایت احساسی شما می‌شود تمرکز کنید. در صورتی که فکر می‌کنید نیاز به مشاوره یا کمک پزشک دارید حتما این کار را انجام دهید و فراموش نکنید که افسردگی بیماری خطرناکی است!/اگر فرزندی دارید که تا پاسی از شب نمی‌گذارد شما خواب راحتی بروید، اگر شب‌ها با موبایلتان سرگرم‌ هستید یا به تماشای تلویزیون نشسته اید و دیر می‌خوابید، اگر زیاد کافئین مصرف می‌کنید (به خصوص قبل از خواب) و دچار بی خوابی می‌شوید، یا به هر دلیلی کم خوابی و بی خوابی را تجربه می‌کنید، این عوامل سبب احساس خستگی و بی‌حالی در شما می‌شوند و باید منتظر اتهام تنبلی خانم های خانه دار باشید.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
خبر بد برای علیرضا بیرانوند!

فکر می‌کنید اغلب خانم های خانه دار تنبل و بیحال هستند؟ خب شاید اینطور به نظر برسد، اما دلایل آن چیست؟ خوب است کمی در مورد مشکلاتی که زنان خانه دار بسیاری با آن دست و پنجه نرم می‌کنند آشنا شویم تا دلیل و علت احساس تنبلی خانم های خانه دار را بهتر درک کنیم. 

۱. بی حوصلگی و بی انگیزگی

تکرار مداوم و هر روزه‌ی کارهایی که چندان هیجان انگیز و چالشی نیستند، به خودی خود انسان را دچار کسالت، بی حوصلگی و خستگی می‌کند و به مرور زمان فرد انگیزه اش را برای تکرار آن‌ها از دست می‌دهد. حالا تصور کنید در ازای انجام یک عمر کارهای تکراری، نه تنها از شما قدردانی نشود و پاداشی دریافت نکنید بلکه اتهام‌هایی مثل درست انجام ندادن آن‌ها و تنبلی هم به شما بزنند.

کارهای خانه داری، اغلب فعالیت‌های روتین و تکراری هستند که زنان خانه دار به مرور از انجام آن‌ها خسته می‌شوند، به خصوص که انگیزه هایی مثل حقوق و پاداش، ارتقاء شغلی و دیگر اموری که در مشاغل دیگر وجود دارد در خانه داری وجود ندارد.

به عنوان زن خانه دار می‌توانید برای فعالیت‌های روزمره خود، تازگی و چالش ایجاد کنید. پخت غذاهای جدید را امتحان کنید، روش‌های جدید و جالب هنر در خانه و … ایجاد انگیزه در شما خواهد کرد.

همچنین برنامه ریزی مکتوب و طبق برنامه پیش رفتن برای انجام کارهای خانه ، می‌تواند از کسل شدن شما تا حد زیادی جلوگیری کند. برای خود پاداش در نظر بگیرید و بعد از انجام کارهای برنامه ریزی شده در خانه، به کارهای مورد علاقه خود بپردازید. مدیتیشن و یوگا نیز می‌تواند کمک شایانی به شما بکند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
سیدجلال و قایدی زیر ذره بین ؛ لقب ناجی بزرگ برازنده کدامیک است؟

۲. افسردگی

از مهم‌ترین دلایل احساس تنبلی و بی‌حوصلگی در خانم‌های خانه دار؛ افسردگی است. اگرچه خانه دار بودن به خودی خود دلیلی برای ایجاد افسردگی نیست اما وجود برخی شرایط در این موقعیت می‌تواند باعث ایجاد افسردگی شود.

شرایطی همچون نداشتن استقلال کافی در زندگی، عدم امنیت مالی، وابستگی بسیار به شوهر، عدم ارتباطات موثر اجتماعی و خوشایند، خلوت و ساکت بودن خانه برای مدت طولانی و احساس تنهایی، نپرداختن به امور مورد علاقه، بی هدف بودن و درگیر شدن در زندگی روزمره، می‌تواند علت‌های ایجاد افسردگی در زنان خانه دار شود.

برای پیشگیری از افسردگی می‌توانید برای خود هدف گذاری کنید، به فعالیت‌های هنری و ورزشی رو بیاورید، تعاملات گرم و خوشایند ایجاد کنید و بر چیزهایی که باعث خوشنودی و رضایت احساسی شما می‌شود تمرکز کنید. در صورتی که فکر می‌کنید نیاز به مشاوره یا کمک پزشک دارید حتما این کار را انجام دهید و فراموش نکنید که افسردگی بیماری خطرناکی است!

۳. نداشتن تحرک و فعالیت ورزشی

اگر تحرک چندانی ندارید، طبیعی است که خسته‌تر هم باشید! ورزش نکردن یکی از دلایل مهم خستگی و تنبلی است. ورزش نه تنها انرژی را کاهش نمی‌دهد بلکه در واقع انرژی تولید می‌کند. برای رفع کسالت و خستگی و جلوگیری از تنبلی، حداقل ۳ روز در هفته، هر بار روزی ۴۰ دقیقه ورزش کنید. می‌توانید به بیرون از خانه برای پیاده روی بروید یا در خانه ورزش‌های هوازی انجام دهید. فرقی نمی‌کند در هر صورت بعد از مدت کوتاهی ورزش کردن، خودتان متوجه تغییرات اساسی در روال زندگی خود خواهید شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
نمایشگاه «اسوه» در قصرشیرین گشایش یافت

۴. کم خوابی زنان خانه دار

اگر فرزندی دارید که تا پاسی از شب نمی‌گذارد شما خواب راحتی بروید، اگر شب‌ها با موبایلتان سرگرم‌ هستید یا به تماشای تلویزیون نشسته اید و دیر می‌خوابید، اگر زیاد کافئین مصرف می‌کنید (به خصوص قبل از خواب) و دچار بی خوابی می‌شوید، یا به هر دلیلی کم خوابی و بی خوابی را تجربه می‌کنید، این عوامل سبب احساس خستگی و بی‌حالی در شما می‌شوند و باید منتظر اتهام تنبلی خانم های خانه دار باشید.

برای پیشگیری از این اتفاق سعی کنید سعی کنید ۳ ساعت قبل از خواب اصلا نوشیدنی های حاوی کافئین مصرف نکنید، شب ها بعد از شام یا حتی بعد از ساعت ۶ عصر دیگر نوشیدنی ننوشید، قبل از خواب شب، از دیدن تلویزیون یا کار با موبایل و لپ تاپ صرف نظر کنید و اتاق خوابتان آرام، با دمای معتدل و کم نور باشد. همچنین می‌توانید قبل از خواب چیزهایی مثل شیرعسل که باعث خواب راحت‌تر می‌شود مصرف کنید.

۵. بیماری‌های مختلف که باعث بی‌حالی می‌شوند

کم‌خونی، کمبود پتاسیم بدن، تیروئید، دیابت و اختلالات قلبی، از بیماری‌های شایعی است که بسیاری از زنان دچار هستند. این بیماری‌ها احساس ضعف و کرختی و خستگی را در انسان افزایش می‌دهند تا حدی که ممکن است تنبل به نظر برسند.

اما اگر علائم هر یک از این بیماری‌ها را در خود مشاهده کردید حتما باید به فکر درمان و رفع بیماری باشید. تغذیه درست، سبک زندگی سالم و پر تحرک و درمان به موقع، می‌تواند شور و نشاط و انرژی لازم را به زندگی شما برگرداند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آخرین صورتحساب سهام عدالت / سهام عدالت ۱۱ میلیون تومان شد!

سخن آخر

پیش از آنکه برچسب تنبلی خانم های خانه دار را به پیشانی آن‌ها بچسبانیم، بد نیست کمی شرایط و مشکلات آن‌ها را درک کنیم و در جهت رفع آن بکوشیم. بی شک اگر خانم خانه دار شما – چه همسر شما باشد و چه مادرتان – زندگی شادتر و فعال‌تری داشته باشد و از سبک زندگی خود خشنودتر باشد، مستقیما بر کیفیت زندگی شما نیز تاثیر خواهد گذاشت. پس هوای خانم های خانه دار را داشته باشید و به آن‌ها بیشتر کمک کنید تا کمتر خسته و بی حوصله و بیشتر شاد باشند