مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه در ماه‌های گذشته قیمت مسکن در تهران پس از افت حدود ۱۵ درصد در ماه‌های گذشته دوباره حدود ۷ درصد کاهش یافته است، گفت: در یک هفته اخیر با وجود اقدامات برخی مسئولان و فعالان حوزه ساخت و ساز برای بالا نگه داشتن قیمت، روند […]

پیش بینی قیمت مسکن تا پایان اسفند ماه

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه در ماه‌های گذشته قیمت مسکن در تهران پس از افت حدود ۱۵ درصد در ماه‌های گذشته دوباره حدود ۷ درصد کاهش یافته است، گفت: در یک هفته اخیر با وجود اقدامات برخی مسئولان و فعالان حوزه ساخت و ساز برای بالا نگه داشتن قیمت، روند نزولی نرخ‌ها ادامه داشته است./خسروی تصریح کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته می‌گویم با وجود مقاومت دلار در برابر کاهش قیمت، بازار مسکن در مسیر افت قرار گرفته و بسیاری از مالکان اقدام به فروش و ارایه تخفیف کرده‌اند./رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری با بیان اینکه سیمان یکی از کم اثرترین مولفه‌ها در قیمت تمام شده است، افزود: همه در جریان هستیم که بخش اصلی در تعیین قیمت مسکن زمین است؛ بنابراین سایر مولفه‌های دیگر مثل دستمزد، عوارض شهرداری، نظام مهندسی و مصالح ساختمانی در اولویت‌های بعدی قرار دارند./خسروی با بیان اینکه ۸۵ درصد مصالح ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: چرا باید تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختمانی، این بازار را با نرخ ارز تراز کنند؟ سازندگان هم به محض اینکه نرخ یکی از مصالح بالا می‌رود، چندین درصد روی قیمت پیشنهادی می‌گذارند./رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور توضیح داد: به عنوان مثال قیمت فولاد ۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. اگر این نسبت را در قیمت تمام شده مسکن حساب کنیم شاید کمتر از یک صدم درصد باشد، اما بعضی سازندگان با استفاده از جو روانی تلاش می‌کنند قیمت خانه را ۵ درصد گران کنند.

خسروی اظهار کرد: طبق گزارش‌های مشاوران املاک از نقاط مختلف شهر تهران در یک هفته اخیر قیمت مسکن در تهران ۶ تا ۷ درصد کاهش یافته است که این موضوع طبق اطلاعاتی است که از کف بازار به ما می‌رسد. قبل‌تر هم از نیمه آبان ماه شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ‌ها بوده‌ایم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
۶ مصدوم بر اثر استفاده از مواد محترقه در کرمانشاه

او با بیان اینکه مراکز دولتی ارایه آمار اعلام کردند که نرخ‌ها ۸.۲ درصد بالا رفته است، افزود: بانک مرکزی افزایش ماهانه ۱.۸ درصد و مرکز آمار رشد ۸.۲ درصد را اعلام کرده و همین تناقض نشان می‌دهد که خبری از افزایش قیمت‌ها نیست.

مالکان با تخفیف ملک خود را می فروشند

خسروی تصریح کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته می‌گویم با وجود مقاومت دلار در برابر کاهش قیمت، بازار مسکن در مسیر افت قرار گرفته و بسیاری از مالکان اقدام به فروش و ارایه تخفیف کرده‌اند.

این مقام مسئول با انتقاد از جوسازی بعضی سازندگان برای القای چشم انداز افزایشی در بازار مسکن گفت: نمی‌دانم هدف فعالان حوزه ساخت و ساز برای ایجاد جو روانی در بازار مسکن چیست؟

قیمت مصالح بر بازار مسکن تاثیر می گذارد

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری با بیان اینکه سیمان یکی از کم اثرترین مولفه‌ها در قیمت تمام شده است، افزود: همه در جریان هستیم که بخش اصلی در تعیین قیمت مسکن زمین است؛ بنابراین سایر مولفه‌های دیگر مثل دستمزد، عوارض شهرداری، نظام مهندسی و مصالح ساختمانی در اولویت‌های بعدی قرار دارند.

خسروی با بیان اینکه ۸۵ درصد مصالح ساختمانی در داخل کشور تولید می‌شود، اظهار کرد: چرا باید تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختمانی، این بازار را با نرخ ارز تراز کنند؟ سازندگان هم به محض اینکه نرخ یکی از مصالح بالا می‌رود، چندین درصد روی قیمت پیشنهادی می‌گذارند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور توضیح داد: به عنوان مثال قیمت فولاد ۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. اگر این نسبت را در قیمت تمام شده مسکن حساب کنیم شاید کمتر از یک صدم درصد باشد، اما بعضی سازندگان با استفاده از جو روانی تلاش می‌کنند قیمت خانه را ۵ درصد گران کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
دولت فعلی دغدغه فرهنگ و هنر ندارد/ چشم امید سینما به اکرانفطر

او در پایان گفت: با اقدامات صورت گرفته و افزایش نیافتن قدرت خرید متقاضیان و همچنین شرایط فعلی بازار، اجازه ایجاد التهاب به سوداگران را نمی‌دهیم/رکنا