محمودرضا مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: همکاران کار تحقیقاتی انجام داده‌اند که براساس آن خون یک نمونه ۲۰۰۰ نفری از اقشار مختلف بررسی شده که متوجه شوند آنتی‌بادی در خون این افراد چند درصد افزایش یافته است و این نشان می‌دهد چند درصد جامعه تاکنون آلوده شده‌اند.  رئیس دانشگاه علوم […]

محمودرضا مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: همکاران کار تحقیقاتی انجام داده‌اند که براساس آن خون یک نمونه ۲۰۰۰ نفری از اقشار مختلف بررسی شده که متوجه شوند آنتی‌بادی در خون این افراد چند درصد افزایش یافته است و این نشان می‌دهد چند درصد جامعه تاکنون آلوده شده‌اند.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه بیان کرد: براساس این تحقیقات تا پایان آذر ماه ۲۵ درصد افراد مبتلا شده‌اند و اکنون به صورت خیلی خوشبینانه در نهایت به ۳۵ درصد می‌رسد و هنوز بین ۶۵ تا ۷۰ درصد جامعه مبتلا نشده‌اند.

مرادی گفت: براساس آمار به دست آمده از این تحقیقات هنوز موضوع ایمنی جمعی مطرح نیست و بسیاری از جامعه مستعد بیماری هستند و تصور نشود که همه مبتلا شده‌اند و بیماری تمام شده است.

وی با بیان اینکه مردم فریب شایعات را نخورند، ایمنی جمعی اتفاق نیفتاده است و ویروس همچنان فعال است افزود: موج جدید کرونا بسیار خطرناک‌تر است و با افزایش بستری‌های ICU مواجهه می‌شویم بنابراین باید برنامه‌ریزی مناسبی از لحاظ حضور همکاران و متخصصین داشته باشیم.

مرادی عنوان کرد: پیک چهارم در بعضی استان‌ها از جمله خوزستان با ۹ شهرستان قرمز شروع شده و نکته مهم نوع جهش یافته آن است که چندین مورد از آن در کشور شناسایی شده است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه افزود: بنابراین باید در خصوص بیماریابی و رهگیری دقت بیشتری داشته باشیم و در صورت مشاهده موارد مشکوک و مرگ و میر در سنین پایین یا سرعت پیشرفت بالا موارد در کوتاهترین زمان ممکن گزارش داده شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
اعمال افزایش حقوق مستمری بگیران سایر سطوح مشخص شد

مرادی گفت: باتوجه به فرارسیدن ماه‌های مبارک رجب و شعبان، مراسم عروسی و شادی زیاد و با توجه به نزدیکی به نوروز به طور قطع مراکز خرید شلوغ می‌شود بنابراین رعایت پروتکل‌های بهداشتی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد و در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه افزود: باتوجه به اینکه درسال گذشته مسافرت کم بود پیش بینی می‌کنیم امسال مسافرت زیاد باشد و اگر محدودیت در شهرهای شمالی کشور اعمال شود، مردم در ایام نوروز استان‌های غربی را برای مسافرت انتخاب می‌کنند که بسیار نگران‌کننده است.

مرادی با اشاره به اینکه فعالیت دانشگاه در راستای ارائه آموزش همگانی، یافتن موارد جهش یافته و تعداد تست‌های پی سی آر باید بیشتر شود عنوان کرد: باید آمادگی لازم برای مقابله با موج جدید بیماری به بهترین نحو فراهم شود و دستگا‌های اکسیژن‌ساز در اسرع وقت نصب شوند.

وی با بیان اینکه از مردم درخواست می‌شود استفاده از ماسک، شستشوی دست و حضور نیافتن در اجتماعات را همچنان جدی بگیرند افزود: مشکلات عمده ما مراسمات عروسی و عزاداری است که هرچقدر تعداد این مراسمات کمتر باشد یا در مکان‌های باز برگزار شود احتمال وارد شدن به وضعیت قرمز کمتر است.

انتهای پیام/۸۳۲/ش