فرحناز محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه   اظهار داشت: در استان کرمانشاه تاکنون برای ۸۰ مرکز مثبت زندگی مجوز صادر شده و فعالیت خود را به صورت آزمایشی انجام می‌دهند. مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه بیان کرد: قرار است این مراکز همزمان با دیگر مراکز سراسر کشور با حضور رئیس جمهور و از طریق […]

فرحناز محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه   اظهار داشت: در استان کرمانشاه تاکنون برای ۸۰ مرکز مثبت زندگی مجوز صادر شده و فعالیت خود را به صورت آزمایشی انجام می‌دهند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه بیان کرد: قرار است این مراکز همزمان با دیگر مراکز سراسر کشور با حضور رئیس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس فعالیت رسمی خود را آغاز کنند.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف اساسی مراکز مثبت زندگی دسترسی بیشتر جامعه هدف به خدمات سازمان است گفت: در مراکز مثبت زندگی توزیع پرونده‌ها بر اساس لوکیشن جغرافیایی محل سکونت صورت گرفته و این موضوع دسترسی راحت و آسان به خدمات را برای مددجویان امکان پذیر می کند. 

محمدی عنوان کرد: این مراکز در نزدیکترین محل زندگی مراجع مستقر هستند تا بتوانند پاسخگوی نیازهای جامعه هدف بوده و رضایتمندی افراد را به دنبال داشته باشند.

وی در خصوص تشریح خدمات مثبت زندگی گفت: مهمترین دستاورد تأسیس مراکز مثبت زندگی ایجاد عدالت در ارائه خدمات، آگاهی و شناخت اقشار مختلف جامعه نسبت به اهداف و برنامه‌های سازمان بهزیستی و از طرفی رضایتمندی جامعه هدف است که نتیجه مجموعه این اقدامات می‌تواند تحقق اهداف سازمان بهزیستی باشد.

محمدی عنوان کرد: از نکات مثبت راه‌اندازی مراکز مثبت زندگی الکترونیکی کردن فعالیت‌ها، کمک به کاهش ترددهای غیرضروری افراد دارای معلولیت به مراکز و ادارات بهزیستی است.

وی افزود: بخش وسیعی از جامعه هدف سازمان بهزیستی افراد دارای معلولیت هستند، این افراد در ترددشان با مشکلات زیادی مواجه هستند و علاوه بر این از نظر اقتصادی هم هزینه‌های زیادی را متقبل می‌شوند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
مبارزه سختِ 144 کرمانشاهی با کرونا

محمدی گفت: بنابراین انسجام پرونده‌ها در مراکز مثبت زندگی از یک طرف و از طرفی آشنایی مددکاران اجتماعی در این مراکز با اهداف سازمان و فرآیند‌های منتهی به این اهداف سبب می‌شود هم از نظر دسترسی راحت و الکترونیکی به خدمات و هم از نظر اقتصادی و صرف وقت و به صورت جامع از نظر رفاه اجتماعی در نهایت بسیار به سود جامعه هدف تمام شود.

وی افزود: به دلیل اینکه کارشناسان این مراکز اشراف کافی به سامانه‌ها و بحث الکترونیکی بودن این مراکز دارند و از قبل آموزش‌های لازم را در این خصوص دیده‌اند سرعت کار و ارائه خدمات افزایش پیدا می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه بخشی از جامعه هدف بهزیستی در حاشیه شهرها قرار دارند برای دسترسی سریع به ادارات و مراکز بهزیستی با مشکلات زیادی مواجه هستند و همچنین به واسطه اینکه در زمان مراجعه مشاهده می‌شود که تعداد زیادی از افراد برای دریافت خدمات، به ادارات یا مراکز مراجعه می‌کنند و گاهی کار یا با تأخیر انجام می‌شود یا در حد انتظار پاسخی دریافت نمی‌کنند به طور طبیعی مراکز مثبت زندگی می‌تواند با مراجعه معکوس و حضور مددکار در منزل مددجو، تنها راه رفع این نواقص باشد.

وی افزود: تمامی طرح‌های سازمان بهزیستی توسط همین مراکز مثبت زندگی اجرا می‌شود و این مراکز در واقع بخشی از سیستم اجرایی سازمان بهزیستی هستند.

وی با اشاره به اینکه مراکز مثبت زندگی فعلا در آغاز راه هستند و نیازمند حمایت، توجه و زمان بیشتری برای رسیدن به اهداف واقعی هستند افزود: خوشبختانه در همین آغاز راه موفقیت‌های زیادی به دست آمده و بسیاری از موازی‌کاری‌های سازمان در حال حذف شدن است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
۳۱ هزار جوان کرمانشاهی در سال ۱۴۰۰ ازدواج کردند

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: ارائه خدمات در مراکز مثبت زندگی در نهایت منجر به کاهش هزینه‌های تمام شده آن خدمت می‌شود.

وی افزود: مشارکت نهادهای غیردولتی در این طرح بسیار مؤثر خواهد بود و در این طرح، جامع محور بودن فعالیت‌ها نمود بیشتری خواهد داشت.

م‍دیرکل بهزیستی استان کرمانشاه بیان کرد: بیش از ۳۰ درصد مراکز و دفاتر مشاوره تحت نظارت اداره کل بهزیستی کرمانشاه دارای مجوز از نظام روانشناسی هستند.

محمدی گفت: حدود ۲۰ درصد از مشاوران مراکز و دفاتر مشاوره بهزیستی استان کرمانشاه به طور متوسط بیش از دو سال است که در انتظار دعوت به مصاحبه از سوی نظام روانشناسی کشور هستند.

وی افزود: تا دو هفته قبل حدود ۵۰ درصد از مشاورین هیچگونه اقدامی در مورد اخذ مجوز از نظام روانشناسی نداشتند که از طریق تعهد کتبی در معاونت پیشگیری، متعهد به اقدام و اخذ جوابیه از سوی نظام روانشناسی ظرف مدت یک سال شدند.

انتهای پیام/۸۳۲/ح