بسته جدید کمک‌های نظامی آمریکا برای اوکراین

بسته جدید کمک‌های نظامی آمریکا برای اوکراین

دولت «جو »، رئیس جمهور روز دوشنبه یک بسته جدید به ارزش 200 میلیون دلار را برای اوکراین، شامل مهمات بیشتر برای سامانه‌های پدافند هوایی، گلوله‌های توپخانه و تسلیحات ضد زره، اعلام کرد.

به نوشته پایگاه «واشنگتن اگزماینر»، مقام‌های آمریکایی گفتند، این کمک 200 میلیون دلاری اعلام شده از سوی واشنگتن برای کی‌یف، اولین بخش از یک بسته بزرگ کمکها به ارزش 6.2 میلیارد دلار است که پیشتر توسط دولت جو بایدن اعلام شد. دولت آمریکا اعلام کرده که محموله‌های این بسته را با به کارگیری اختیار ریاست جمهوری برای برداشت تسلیحات از انبارهای پنتاگون تامین خواهد کرد.

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت، این کمک های جدید برای اوکراین شامل مهمات ضدهوایی، گلوله‌های توپخانه، تسلیحات ضدزره و تجهیزات بیشتر پاکسازی مین می‌شود.

دو مقام‌ آمریکایی روز دوشنبه گذشته به خبرگزاری «رویترز» گفتند، دولت آمریکا این بسته بزرگ 6.2 میلیارد دلاری را بعد از کشف خطایی در حسابداری پنتاگون که باعث ارزشگذاری کمکها به کی‌یف به میزان میلیارد‌ها دلار بیشتر از ارزش واقعی آنها شد، ارائه کرد.

این خطای در حسابداری در نهایت با وعده آمریکا برای دادن سلاح‌های بیشتر به اوکراین، به نفع کی‌یف تمام شد.

مقام‌های آمریکایی گفتند، واشنگتن هم اکنون برای ادامه جریان کمک‌ها به کی‌یف در تلاش برای درخواست بودجه تکمیلی است.

بلینکن در بیانیه خود مدعی شد: «روسیه این جنگ را شروع کرد و می‌تواند هر زمان با خارج کردن نیروهایش از اوکراین و متوقف کردن حملات بی‌رحمانه به آن پایان دهد. آمریکا و متحدان و شرکای ما تا زمانی که روسیه این کار را انجام دهد، با اوکراین تا هر زمان که لازم باشد متحد می‌مانند.»

به این ترتیب پنتاگون اعتبارات بسته کمک نظامی جدید برای اوکراین را از طریق بودجه اضافی که در فصل بهار به دلیل کشف خطا در حسابرسی پیدا کرد، تامین می‌کند. این خطا این گونه رخ داد که وزارت دفاع آمریکا ارزش تسلیحاتی که جایگزین تسلیحات عرضه شده به اوکراین می‌شوند را به اشتباه به عنوان ارزش تسلیحات ارائه شده به اوکراین در نظر گرفت.

بسته جدید کمک‌های نظامی آمریکا برای اوکراین

مقامات آمریکایی مدعی شدند، اختلاف بین ارزش تسلیحات جایگزین شده جدید با ارزش تسلیحات داده شده به اوکراین 6.2 میلیارد دلار بوده و همین رقم را برای بسته جامع کمک‌های جدید برای کی‌یف در نظر گرفته‌اند.

ژنرال «پاتریک رایدر»، سخنگوی پنتاگون هفته قبل به خبرنگاران گفت: «همانطور که می‌دانید ما هم اکنون میزان 6.2 میلیارد دلار را بازیابی و برای استفاده، موجود کرده‌ایم. این پول از قبل در زمره تعهدات به اوکراین بر مبنای اختیار ریاست جمهوری برای برداشت تسلیحات از انبار ارتش بوده است. بنا براین ما می‌توانیم از آن فراتر از سال مالی جاری و در سال مالی آینده استفاده کنیم.»

جو بایدن هفته گذشته از کنگره آمریکا خواست یک بسته جدید بودجه اضطراری به ارزش مجموعا 40 میلیارد دلار که شامل 24 میلیارد دلار کمک بیشتر برای اوکراین می‌شود را نیز تصویب کند.

آمریکا از زمان شروع عملیات نظامی ویژه ارتش روسیه در فوریه 2022 در اوکراین تا کنون بیش از 43 میلیارد دلار کمک نظامی به کی‌یف داده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا از زمان آغاز جنگ اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به کی‌یف ارسال کرده‌ و به تدریج سلاح‌های سنگین‌تر و پیشرفته‌تری شامل تانک‌های جنگی اصلی، سامانه‌ پدافند هوایی «پاتریوت» و موشک‌های دوربرد انگلیسی «سایه توفان» را در اختیار این کشور قرار داده‌اند.

متحدان غربی اوکراین اخیرا بعد از مشاهده ناتوانی این کشور در کسب پیشرفت در ضد حمله ادعایی علیه نیروهای روس زمزمه‌هایشان برای تقویت تعهدات نظامی خود به کی‌یف را تشدید کرده‌اند.

روسیه در فوریه ۲۰۲۲ بعد از تجربه چندین ماه پرتنش با ناتو به دنبال درخواست کمک جمهوری‌های منطقه دونباس در شرق اوکراین عملیات نظامی ویژه‌ای را با ماموریت غیرنظامی سازی و نازی‌زدایی این کشور آغاز کرد.

اروپایی ها پیش از عملیات روسیه در فوریه ۲۰۲۲ در اوکراین، با خصومت نشان دادن علیه روسیه و نادیده گرفتن مطالبات و منافع امنیتی مسکو زمینه ساز بروز جنگ در اوکراین شده و در جریان این عملیات نیز حمایتهای همه جانبه ای را از اوکراین به عمل آورده اند.