بسیج اساتید دانشگاه علم‌وصنعت ایران در نامه ای به نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سوالاتی را مطرح و از آن‌ها خواست به این سوالات پاسخ دهند.

به گزارش  فر نیوز ، بسیج اساتید دانشگاه علم‌وصنعت ایران در نامه ای به نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری سوالاتی را مطرح و از آن‌ها خواست به این سوالات پاسخ دهند.
متن این سوالات به شرح ذیل است: نامزدهای محترم دوره چهاردهم انتخابات ریاست جمهوری باسلام و احترامدر راستای کمک به نشر رویکردهای نامزدهای منتخب انتخابات ریاست جمهوری برای پاسخگویی به مسائل کلیدی و موضوعات اساسی در اداره کشور در برهه پیش‌رو، فهرستی از جدی‌ترین و مهم‌ترین سئوالات پیش‌رو از طریق هم‌اندیشی جمعی از اساتید دانشگاه تدوین شده است که در ادامه بیان می‌شود. ارائه پاسخ‌های روشن و شفاف به این سئوالات، زمینه بسط گفتمان نخبگانی در حوزه حل مسائل اساسی کشور را فراهم نموده و مقدمه‌ای بر ایجاد تعامل بین سیاست‌ورزان و اندیشه‌ورزان خواهد بود. لازم به ذکر است که پاسخ‌های جنابعالی به این موارد در رسانه­‌ها و فضای مجازی به استحضار مردم رسانیده خواهد شد و سعی بر این است بازخورد جامعه نخبگانی به این پاسخ‌ها نیز به شما منعکس شود. سئوالات مورد نظر که جهت کلی دولت مدنظر شما به نحوه اداره کشور را ترسیم می‌نماید، به شرح زیر احصاء گردیده است:  1- یکی از بزرگ‌ترین آسیب‌هایی که متاسقانه در دو دهه اخیر گریبانگیر دولت و جریان حکمرانی در کشور شده است، عدم شفافیت و ضعف درسازوکارهای نظارت مؤثر و پاسخگویی به عموم مردم می­باشد. مصداق بارز این بحث در ظهور فسادهای اقتصادی بزرگ، رانت‌های اقتصادی مجموعه‌های حقیقی و حقوقی خاص و پدیده زشت و زننده آقازادگی است. برنامه دولت شما برای ایجاد یک نظام حکمرانی شفاف و پاسخگو که امکان نظارت و مشارکت عادلانه مردمی در سطوح مختلف حکمرانی را فراهم آورد چیست؟
۲ – همان‌طور که می­دانید بخش عمده‌ای از منابع عمومی و ملی کشور صرف پرداخت مستقیم و غیرمستقم یارانه انرژی می‌شود که این موضوع مصرف غیربهینه منابع انرژی در کشور را موجب شده است. از سوی دیگر، به علت عدم مدیریت مصرف درکشور، بحث ناترازی انرژی در حوزه برق، گاز و سایر حامل‌های انرژی مستلزم اتخاذ سیاست‌های درست و تغییر در مسیر فعلی می‌باشد. لذا لطفا برنامه دولت خود را در این خصوص بیان نمائید.3- امروز تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی که در برنامه هفتم مصوب شده  است مهم‌ترین و فوری‌ترین الزام برای پیشرفت کشور می­باشد. برای تحقق این رشد که باید از سه محل بهره‌وری، سرمايه‌گذاری و رشد نیروی کار محقق شود، چه برنامه ای دارید و دقیقا کدامیک از شاخص‌های توسعه‌ای کشور مانند رشد اقتصادی، شاخص بهره وری، جذب سرمایه مستقیم خارجی، ضریب جینی، درآمد سرانه، متوسط عمر پروژه­های عمرانی و … را و به چه میزان بهبود خواهید داد؟
۴- به اذعان اکثر کارشناسان کشور ریشه بسیاری از ناکارآمدی‌ها در کشور هزینه‌های بسیار بالای کشورداری و دستگاه‌های اجرایی/ شرکت‌های دولتی با نیروی انسانی حجیم و هزینه‌های اداری بالا و بهره‌وری پایین نظام اداری است که پیامد آن در کسری بودجه و متعاقبا تورم و کاهش ارزش پول ملی نمایان گردیده است. برای مواجهه با این مسأله مهم،  نقشه راه دولت خود را برای کوچک‌سازی دولت، افزایش کارآمدی دستگاه‌های دولتی و مواجهه با کسری بودجه، تورم و کاهش ارزش پول ملی بیان فرمایید.۵- کلیدی ترین مسأله راهبردی در بنیان‌های اقتصادی کشور، ضعف در ساختار اقتصادی تولید محور است. بنا به علل مختلف، انگیزه برای سرمایه‌گذاری در حوزه تولید در کشور اندک بوده، و در کنار آن موانع متعدد قانونی و چارچوب‌های حقوقی معارض و غیرحامی تولید کننده نیز موجب سهم اندک تولید نسبت به ظرفیت‌های بی‌شمار کشور در صنعت، کشاورزی، معادن و سایر حوزه‌های تولیدی گردیده است. برنامه دولت شما برای مواجهه با موانع ساختاری و چارچوب‌های حقوقی معارض با تولید در کشور چه خواهد بود؟
۶- از اصلی‌ترین بنیان‌های معیوب در ساختار اقتصادی کشور وابستگی بودجه دولت به درآمدهای نفتی و جبران ناترازی ارزی از محل صادرات نفت خام است. وضع تحریم‌های ظالمانه در سال‌های اخیر توسط دشمنان این مرزوبوم متمرکز بر ضربه زدن از محل این ضعف ساختاری جدی است. بر این اساس، برنامه‌های دولت شما در مواجهه با تحریم‌های ظالمانه مذکور در کوتاه مدت و میان مدت و اصلاح ساختار بودجه در راستای استقلال از منابع نفتی در افق راهبردی چیست؟
7- جدی‌ترین روند در مناسبات بین‌الملل در عصر جدید، گذار از نظام تک قطبی به سمت یک نظم نوین مبتنی بر چندجانبه گرایی است. به همت دولت شهید رئیسی و اقدامات مؤثری که در این زمینه صورت گرفت، نقش‌آفرینی فعال و مؤثری توسط جمهوری اسلامی در شکل دهی مناسبات جدید بین‌المللی را شاهد بودیم. برنامه دولت خود را در راستای پیگیری این سیاست اصولی و توسعه روابط متوازن با کشورها در مسیر ایفای نقش درست در این گذار تاریخی را تشریح فرمایید.