بغداد اجرای توافق مرزی با ایران را تایید کرد

بغداد اجرای توافق مرزی با ایران را تایید کرد

«باسم العوادی» سخنگوی رسمی دولت ، طی پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق)، نوشت که عراق به تعهدات خود در قبال ایران در خصوص جلوگیری از نفوذ افراد مسلح، تحویل افراد تحت تعقیب، خلع سلاح و برچیدن اردوگاه‌های در مرزها عمل کرده است.

وی نوشت: «مهمترین اصول سیاست خارجی این است که عراق نباید طرفی برای آسیب زدن به همسایگان خود باشد و حاکمیت عراق مستلزم تفاهمات امنیتی برای محافظت از مرزهای عراق در برابر هرگونه تجاوزی است».

العوادی افزود: «به همین دلیل، عراق با ایران توافقنامه‌ای را برای جلوگیری از نفوذ افراد مسلح، تحویل افراد تحت تعقیب، خلع سلاح و برچیدن اردوگاه‌ها امضا کرد. عراق به تعهد خود عمل کرده است».

سخنگوی دولت عراق، یک روز پس از آن‌که وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران از توافق با بغداد درباره خلع سلاح گروه‌های تروریستی در منطقه کردستان عراق و بستن مقرهای نظامی ‌آن‌ها تا ماه سپتامبر آینده و اخراجشان از پادگان‌های نظامی و انتقال به پایگاه‌های نظامی اختصاص یافته از سوی عراق، خبر داد، با انتشار این پست در شبکه‌های اجتماعی آن را تایید کرد.

هشام الرکابی مشاور نخست وزیر عراق نیز روز گذشته حصول توافق امنیتی این کشور با جمهوری اسلامی ایران را تایید و اعلام کرد که بر اساس آن، بغداد با استقرار نیروهای مرزبانی، اجازه نخواهد داد گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب کُرد وارد خاک ایران شوند.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی عراق (واع)، تصریح کرد: «این توافق امنیتی سه بخش دارد که جلوگیری از نفوذ افراد مسلح پس از استقرار نیروهای مرزبانی، تحویل افراد تحت تعقیب پس از صدور دستور بازداشت بر اساس قانون و خلع سلاح [گروهکهای تروریستی] و برچیدن اردوگاهها شامل آن خواهد بود».

بغداد اجرای توافق مرزی با ایران را تایید کرد

«ناصر کنعانی» سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران روز گذشته در نشست هفتگی با خبرنگاران در این خصوص گفت: «توافقی بین ایران و دولت عراق شکل گرفت که براساس آن دولت عراق متعهد شد تا ۲۸ شهریور جاری براساس تفاهم و توافق، گروه‌های تروریستی مسلح تجزیه طلب در خاک عراق و در منطقه اقلیم کردستان را خلع سلاح کند و نیز آن‌ها را از پادگان‌های نظامی که در آنجا ایجاد کرده‌اند، خالی و این پادگان‌ها را تعطیل کند و آن‌ها را براساس توافق به اردوگاه‌هایی که دولت عراق در نظر گرفته، منتقل کنند. این تعهد دولت عراق است».

وی افزود که دولت عراق مفاد این تفاهم را برای اجرا به مقامات منطقه کردستان ابلاغ کرده و موعد ۲۸ شهریور ماه همانطور که مقامات ذیربط جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده‌اند، به هیچ وجه تمدید نخواهد شد».