بهترین زمان ورزش برای کاهش وزن

  • lira card

فعالیت بدنی صبحگاهی بین ساعت ۷ تا ۹ صبح به کاهش وزن کمک می‌کند. تونگیو ما، استادیار پژوهشی در دانشگاه پلی‌تکنیک هنگ‌کنگ می‌گوید: «با توجه به پژوهش اخیر، اگر زمان ورزش را در اوایل صبح و قبل از غذا خوردن انتخاب کنیم، در مقایسه با ساعات دیگر روز کاهش وزن بیشتری خواهیم داشت.»

بهترین زمان ورزش برای کاهش وزن

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ،تونگیو ما و گروه تحقیقاتی‌ او از داده‌های دو ساله نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها استفاده کردند. در این داده‌ها ورزش، غذا خوردن و عادات سبک زندگی بیش از پنج هزار و ۲۰۰بزرگ سال با حداقل ۲۰ سال سن گردآوری شده بود. این داده‌ها نشان داد شاخص توده بدنی افرادی که صبح‌ها ورزش متوسط تا شدید انجام می‌دهند، نسبت به افرادی که ظهر یا عصر ورزش می‌کنند، کمتر است. اگرچه تونگیو ما معتقد است این موضوع ممکن است علاوه بر زمان‌بندی ورزش، به عوامل متعددی بستگی داشته باشد.

سحرخیزی یا مجموعه‌ای از رفتارها؟

البته تونگیو ما هشدار داد، تنها کارآزمایی بالینی می‌تواند تعیین کند که آیا ورزش صبحگاهی بهترین است یا خیر. در کارآزمایی بالینی، محققان زمانی از روز را برای ورزش کردن به افراد همسن که سبک زندگی و عادات غذایی یکسانی دارند، اختصاص می‌دهند و سپس نتایج را مستقیم با هم مقایسه می‌کنند. راس اندرسن، استاد فیزیولوژی ورزش، پزشکی و تغذیه نیز تاکید کرد: «افرادی که صبح ورزش می‌کردند، احتمالا مجموعه‌ای از رفتارهای سالم دیگر هم داشتند که به کاهش وزن و سلامت بهتر آن‌ها کمک می‌کرد.»

تنظیم ساعت بدن

ساعت مولکولی بدن یکی از عواملی است که می‌تواند به کاهش وزن هنگام صبح کمک کند. میچل می‌گوید: «در هر سلول بدن به‌ویژه ماهیچه‌ها یک ساعت مولکولی وجود دارد که عملکردهای بدنی خاص را تحریک می‌کند؛ از جمله آن‌هایی که به نحوه سوخت‌وساز چربی در بدن در زمان‌های مختلف روز مربوط می‌شوند.» برخی شواهد اولیه نشان می‌دهد که ورزش این ساعت را مجدد تنظیم می‌کند و آن را به ریتم طبیعی خود بازمی‌گرداند که برای سلامتی متابولیک مفید است، اما هنوز مشخص نیست که آیا ورزش در ساعات خاصی از روز تاثیر بیشتری دارد یا خیر.

پیشنهاد فر نیوز
استقرار ۷۴ اکیپ مقابله با بحران‌های احتمالی در محورهای مواصلاتی فارس

چربی‌سوزی به موقع

توضیح احتمالی دیگر این است که ورزش صبحگاهی، به‌ویژه قبل از غذا خوردن به چربی‌سوزی بدن کمک می‌کند. از آن جا که افراد هنگام خواب چیزی نمی‌خورند، ورزش قبل از خوردن صبحانه موجب چربی‌سوزی بدن می‌شود. فواید ورزش نیز تا ساعت‌ها پس از تمرین باقی می‌ماند. کارشناسان می‌گویند اگر هدف کسانی که صبح زودتر تمرین می‌کنند، کاهش وزن است، باید بدانند این تغییر کافی نیست و داشتن رژیم و عادت غذایی سالم ضروری است. اندرسن توصیه می‌کند: «بهترین زمان برای افراد علاقه‌مند به ورزش، زمان موردعلاقه خودشان است. من به مردم دستور نمی‌دهم که اگر واقعا ورزش صبحگاهی را دوست ندارند، صبح‌ها ورزش کنند. اگر آن‌ها این زمان را دوست ندارند، می‌توانند زمان دیگری را انتخاب کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *