بورس چین برای سال سوم هم زیان ده شد / بورس بازان چین طی سه سال فقط ضرر کردند

بازار سهام یکی از مهم‌ترین بازارهای مالی در اقتصاد کشورهاست که در آن سهام شرکت‌ها معامله می‌شود، بازار سهام اجازه می‌دهد تا شرکت‌ها از طریق فروش سهام، سرمایه‌گذاری مورد نیاز خود را جذب کنند.

شاخص معیار CSI ۳۰۰ که عملکرد ۳۰۰سهام برتر بورس شانگهای و شنزن را رصد می‌کند، هفته قبل بدترین عملکرد خود در حدود یک ماه گذشته را به‌ثبت رساند.

براساس گزارش تحلیلی بلومبرگ، با توجه به دیدار مهم شی‌جین‌پینگ و رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن، این هفته از نگاه سرمایه‌گذاران در چین مقطعی کلیدی محسوب می‌شد، اما باوجود توافق طرفین در مورد مسائلی همچون بازسازی ارتباطات نظامی سطح بالا و گشایش باب گفت‌وگو در حوزه هوش‌مصنوعی، چنین تحولی از نظر معامله‌گران، دستاورد بزرگی تلقی نشد. بازیگران بورس چین درواقع انتظار پیشرفت بیشتری در زمینه مسائل مهم‌تری مانند محدودیت‌های آمریکا بر صادرات ریزتراشه و موضوع تعرفه‌ها داشتند. شاخص معیار CSI ۳۰۰ که عملکرد ۳۰۰سهام برتر بورس شانگهای و شنزن را رصد می‌کند، هفته قبل بدترین عملکرد خود در حدود یک ماه گذشته را به‌ثبت رساند.

زیاندهی برای سومین سال‌متوالی در بازار سهام چین

در این هفته صندوق‌های سرمایه‌گذاری خارجی نیز به عرضه سهام شرکت‌های چینی روی‌آورده و روند خروج پول از بازار سهام این کشور را تشدید کردند. انتظار می‌رود که بازار سهام چین در اتفاقی بی‌سابقه، به سمت ثبت سومین سال‌متوالی زیاندهی حرکت کند.

سقوط روز جمعه سهام گروه علی‌بابا، فشار ناشی از نبرد بین آمریکا و چین در حوزه فناوری بر بازار سهام را نیز بیش از پیش نمایان کرد.

بیشترین بازدهی منفی در بازار املاک و مستغلات ثبت شد

براساس داده‌های منتشرشده در روز پنج‌شنبه، قیمت خانه در ماه‌اکتبر شاهد بیشترین افت در هشت سال‌گذشته بوده‌است. این امر تشدید رکود صنعت ساختمان در چین را تایید کرده و کندی رشد اقتصادی این کشور را یادآوری می‌کند. نماگر اصلی بازار سهام چین با ثبت افت هشت‌درصدی از ابتدای سال، یکی از بدترین عملکردها را درمیان شاخص‌های مطرح سهام در جهان به‌خود اختصاص داده‌است.

بورس کشور چین نیز این هفته شاهد خروج خالص پنج‌میلیارد یوآن توسط سرمایه‌گذاران خارجی بود، اتفاقی که شرایط نامطلوب این بازار را برجسته می‌کند. تحلیلگران تاکید می‌کنند که پکن باید با اتخاذ سیاست‌های حمایتی پیوسته و اجرای اقدامات بیشتر، اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار سهام را احیا کند.