بکارگیری ۳۲ هزار نفر برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کرمانشاه

  • افران
بکارگیری ۳۲ هزار نفر برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کرمانشاه

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه با اشاره به آمادگی ۱۴ شهرستان و ۲۰ بخش مستقل استان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، گفت: بیش از ۳۲ هزار نفر در استان کرمانشاه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده دارند.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از کرمانشاه، علی شعبانی امروز _یکشنبه، ششم خرداد_ در نشست خبری با خبرنگاران با موضوع انتخابات ریاست جمهوری که در سالن شهدای مرز استانداری برگزار شد، با اشاره به فرمایشات آیت‌الله رئیسی در جریان برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه «دولت هیچ کاندیدی ندارد»، اظهار کرد: شهید جمهور تنها به فکر منافع مردم بود و هیچ منفعت شخصی را دنبال نکرد.

وی ادامه داد: اگر به صحبت‌های شهید رئیسی توجه کنید و آن‌ها را در کنار هم قرار دهید به کلید واژه «مردم» خواهید رسید؛ خدمت به مردم، کار برای مردم و…. ایشان تا پای جان بر عهد خود ایستادند؛ همین کار رئیس جمهور بعدی را سخت می‌کند چون مردم او را با معیارهای الهی شهید آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی مقایسه خواهند کرد.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه با گرامیداشت یاد و خاطرات همراهان انقلابی شهید جمهور از اخلاص عمل آن‌ها سخن گفت و افزود: نقش امیر عبداللهیان در تقویت روابط ایران با دیگر کشورها بسیار با اهمیت بود.

وی ادامه داد: بر اساس اصل ۱۳۱ قانون اساسی در صورت فوت‏، کناره‌گیری یا بیماری بیش از ۲ ماه و عزل رئیس‌جمهور، یا موجبات دیگری از این گونه، شورای موقت ریاست جمهوری موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف ۵۰ روز رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود.

شعبانی خاطرنشان کرد: اولین شرط این اصل از قانون این است که معاون اول رئیس جمهور با موافقت مقام معظم رهبری باید به عنوان مدیر قوه مجریه منصوب شود که این اتفاق از سوی رهبر معظم انقلاب در پیام تسلیت همزمان اعلام شد و محمد مخبر در مقام مدیریت قوه مجریه قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در ادامه، رؤسای قوه قضائیه، مقننه و مدیر قوه مجریه، ۵۰ روز فرصت دارند انتخابات را برگزار کنند.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه با اعلام برنامه زمان‌بندی انتخابات، گفت: روز گذشته ستاد انتخابات استان تشکیل و هماهنگی‌ها و همچنین احکام لازم صادر شد.

وی ادامه داد: دهم خردادماه با دستور وزیر کشور فرایند انتخابات چهاردهمین رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران رسماً آغاز می‌شود.

شعبانی تصریح کرد: دهم خردادماه هیئت‌های اجرایی، مرکزی و شهرستان بر اساس موافقت شورای نگهبان شکل خواهند گرفت که برای تسریع کار بر اساس هماهنگی صورت گرفته بین شورای نگهبان و ستاد انتخابات کشور، همان هیئت اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی را برای انتخابات ریاست جمهوری با تغییراتی خواهیم داشت.

وی با اشاره به حضور ۸ معتمد هیئت‌های اجرایی دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان، گفت: برای انتخابات ریاست جمهوری در هیئت‌های اجرایی ۹ نفر معتمد مردمی حضور دارند که نفر نهم نماینده شورای اسلامی شهر و روستا است.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه زمان ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را از دهم خردادماه به مدت ۵ روز تا ۱۴ خردادماه اعلام کرد و افزود: پیشنهاد شده ثبت‌نام اولیه داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در سامانه وزارت کشور انجام شود تا در صورت تأیید مقدماتی خود یا نماینده تام‌الاختیار برای ثبت‌نام قطعی به وزارت کشور مراجعه کنند.

وی گفت: برخلاف انتخابات مجلس که با پنج مدرک هویتی شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت، گواهینامه رانندگی و گذرنامه برای رأی‌دهندگان اعلام شده بود برای انتخابات ریاست جمهوری فقط با ۲ مدرک هویتی شناسنامه و کارت ملی است.

شعبانی سن رأی‌دادن در انتخابات را از هشتم تیرماه ۱۳۸۵ به قبل اعلام کرد و افزود: پس از ثبت‌نام داوطلبان از ۱۵ تا ۲۱ خردادماه به مدت ۷ روز شورای نگهبان فرصت رسیدگی به صلاحیت‌ها را دارد و اسامی از سوی وزارت کشور، ۲۲ خردادماه اعلام می‌شود.

وی با اشاره به زمان تبلیغات از ۲۳ خردادماه تا ۶ تیرماه به مدت ۱۵ روز، تصریح کرد: هفتم تیرمان تبلیغات انتخاباتی ممنوع است و روز هشتم تیرماه انتخابات برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات استان کرمانشاه اضافه کرد: فرد منتخب مردم به عنوان رئیس جمهور باید اکثریت مطلق آرا را کسب کند (نصف به‌علاوه یک‌رأی)، اگر کسب نکند انتخابات به دور دوم (۱۵ تیرماه) موکول خواهد شد.

وی با بیان اینکه تغییر در تعداد شعب انتخابات مجلس برای ریاست جمهوری نداریم، تصریح کرد: پیشنهاد ستاد انتخابات مبنی بر برگزاری انتخابات الکترونیکی در کلانشهرها است که آمادگی کامل را برای برگزاری انتخابات الکترونیکی در کلانشهر کرمانشاه داریم.

شعبانی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۱۴ شهرستان و ۲۰ بخش مستقل استان، افزود: بیش از ۳۲ هزار نفر در استان کرمانشاه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده دارند.

کد خبر 757339