بیت‌المال مسلمین باید در درست رهبری امین باشد

امام جمعه اهل سنت کیش با اشاره به سیره‌ی بزرگانی مانند حضرت علی علیه‌السلام، گفت: بیت‌المال مسلمین را باید کسی اداره کند که امین باشد وگرنه این اموال حیف‌ و میل می‌شود و چنین کشوری هیچگاه پیشرفت نخواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری مردم کیش، شیخ یعقوب شمس در خطبه‌های نمازجمعه این هفته اهل سنت کیش، با اشاره به مبحث بیت‌المال مسلمین و سوالاتی در این خصوص، سواستفاده از بیت‌المال و خیانت در این اموال را محاربه با خدا دانست و گفت: اموالی از مسلمین که جمع‌آوری تا در جهت منافع آنان صرف گردد بیت‌المال است و وظیفه و تکلیف نگهداری این اموال بر عهده‌ی همگان است چنانچه امام علی علیه‌السلام حتی در مورد زمین‌ها و حیوانات مسلمین نیز این تکلیف را متوجه مسلمانان دانسته‌اند. هر فردی موظف به نگهداری اموال است و رهبران امت نیز در تقسیم این اموال باید مراعات داشته باشند، همچنان‌که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) چنین جایگاهی داشته و خارج از اعتدال رفتار و مصرف و در جهت منافع شخصی نمی‌کردند.
وی خیانت به هر اندازه از بیت‌المال را خیانت به همه‌ی مردم عنوان کرد و افزود: هر فردی خیانت کند آن مقدار را در رستاخیز با خود همراه خواهد داشت.
شیخ یعقوب شمس با تاکید بر برخورداری از حب علی علیه‌السلام تصریح کرد: باید بدانیم که در زمان امام علی، ابن عباس مالی را از بیت‌المال به عنوان عاریه طلب کرد و حضرت علی بعد از اطلاع به او می‌فرماید: “با همین شمشیر _که هر کس را کشته وارد جهنم کرده است_ تو را ادب می‌کنم” و در جهت دلجویی از وی خاطرنشان می‌کند اگر حسن و حسین علیهم‌السلام هم چنین رفتاری می‌کردند همین‌گونه با آنان برخورد می‌کردم.
وی همچنین با تاکید بر توجه بزرگانی چون حضرت علی و برادر وی عقیل به مقوله‌ی بیت‌المال، ادامه داد: حضرت علی علیه‌السلام آن‌قدر در امور مسلمین و بیت‌المال حساس بود که دو چراغ داشت و در زمان استفاده‌ی شخصی یا کاری، از آنها به تفکیک استفاده می‌کرد لذا ما که خود را محب علی می‌دانیم باید بدانیم او اینگونه بود و مانند او عمل کنیم. پس بیت‌المال مسلمین را باید کسی اداره کند که امین باشد وگرنه این اموال حیف‌ و میل می‌شود و چنین کشوری هیچگاه پیشرفت نخواهد کرد.

نوشته بیت‌المال مسلمین باید در درست رهبری امین باشد اولین بار در پایگاه خبری مردم کیش. پدیدار شد.