تحولات جدید در انتظار بازار موبایل / تکلیف تبعیض در واردات موبایل چیست؟

واردات موبایل در ایران یکی از فعالیت‌های مهم در صنعت تلفن همراه است. با توجه به اینکه تولید داخلی موبایل در ایران هنوز به سطح کافی نرسیده است، واردات این دستگاه‌ها از کشورهای دیگر برای تامین نیاز بازار ایران انجام می‌شود. با این حال، واردات موبایل در ایران با محدودیت‌هایی همراه است و برای واردکنندگان باید مجوزهای لازم را دریافت کنند.

رئیس مرکز ملی و شورای رقابت در هفته گذشته در خصوص بحث انحصار در واردات موبایل و تخصیص ارز در این حوزه مکاتباتی را مسئولان و مطلعین صورت داده که به نظر میرسد بایستی منتظر تحولات جدی در این خصوص باشیم.

در تازه‌ترین مورد نیز رئیس شورای رقابت در مکاتبه‌ای با انجمن واردکنندگان تلفن همراه خواستار ارائه تمام اطلاعات مرتبط با اشخاص مباشر، شریک و مشارکت‌کنندگان در ارتکاب رویه‌های ضد رقابتی شده است.

ماجرای انحصار و امتیازات تبعیض آمیز در روند واردات چه بود؟

لازم به ذکر است، هفته گذشته نیز رئیس شورای شورای رقابت در مکاتبه با رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس با اشاره به وصول گزارشی مبنی بر ایجاد انحصار و واگذاری امتیازات تبعیض آمیز در روند واردات و تخصیص ارز انواع گوشی تلفن همراه و ظن ارتکاب برخی از رویه‌های ضدرقابتی اعلام کرده بود، شورای رقابت به عنوان مرجع ذیصلاح رسیدگی (شبه قضایی) موظف است مستند به ماده (۶۲) قانون در موارد مظنون به ایجاد انحصارات و رفتارهای ضد رقابتی رأساً بررسی و تحقیق را شروع نماید. همچنین به منظور تشخیص دقیق موضوع هر نوع اطلاعات، گزارشات و مستندات در اختیار آن کمیته به مرکز ملی رقابت ارائه گردد.