تشدید تابش اشعه فرابنفش طی ساعات میانی روز در ارتفاعات/ در زمان مناسب کوهنوردی کنید

  • lira card

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به وضعیت جوی ارتفاعات کشور گفت: با توجه به شدت گرفتن تابش اشعه فرابنفش در ساعات میانی روز، اقدامات محافظتی مناسب به منظور کاهش آسیب به پوست و چشم لحاظ شود؛ همچنین رعایت زمان‌بندی مناسب برای صعود جهت پرهیز از مواجه شدن با رگبارهای عصرگاهی مدنظر قرار گیرد.

تشدید تابش اشعه فرابنفش طی ساعات میانی روز در ارتفاعات/ در زمان مناسب کوهنوردی کنید

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،صادق ضیاییان درباره شرایط جوی ارتفاعات و کوهستان‌های کشور طی روزهای پایانی هفته اظهار کرد: طی روزهای پنجشنبه و جمعه (۲۶ و ۲۷ مرداد) استقرار جوی پایدار و تداوم گرمای هوا در بیشترمناطق کشور، وزش باد به‌ویژه در قله‌ها و خط الرأس‌های مرتفع طی ساعات بعدازظهر و به‌صورت موقتی و شدید، بارش‌های همرفتی پراکنده به‌صورت رگبار و رعدوبرق و احتمال ریزش تگرگ برای بخش‌هایی از استان‌های فارس، هرمزگان و سیستان و بلوچستان طی ساعات بعدازظهر همچنین طی عصر جمعه برای ارتفاعات البرز و شمال غرب پیش‌بینی می‌شود.

وی درباره وضعیت جوی ارتفاعات شمال تهران نیز اظهار کرد: در ارتفاعات تهران نیز استقرار هوای پایدار و آفتابی، برای ساعات بعدازظهر جمعه افزایش سرعت باد و افزایش ابر و احتمال رگبار موقتی مورد انتظار است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در ادامه به کوهنوردان توصیه کرد: با توجه به گرمایش هوا طی روزهای آینده، تمهیدات لازم شامل به‌همراه داشتن مایعات کافی در مسیر صعود برای اجتناب از گرمازدگی درنظر گرفته شود.

وی افزود: با توجه به گرمایش شدید هوا و ذوب یخچالی در دامنه شمالی دماوند، شرایط برای سقوط و ریزش سنگ مهیا است بنابراین توصیه می‌شود تا حد امکان از کمپینگ و صعود از این دامنه اجتناب شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در ادامه گفت: با توجه به شدت گرفتن تابش اشعه فرابنفش در ساعات میانی روز، اقدامات محافظتی مناسب جهت کاهش آسیب به پوست و چشم لحاظ شود همچنین رعایت زمانبندی مناسب برای صعود جهت پرهیز از مواجه شدن با رگبارهای عصرگاهی و اجتناب از قرارگیری در منطقه مخاطره‌آمیز در زمان وقوع رعدوبرق مدنظر قرار گیرد.

ضیاییان در پایان تصریح کرد: با توجه به افزایش تردد فصلی و ازدحام در صعود به قله‌های شاخص مانند علم کوه و دماوند، احتیاط لازم برای پرهیز از آسیبِ ناشی از پرتاب و سقوط سنگ در مسیر صعود و انتخاب مکان مناسب برای کمپینگ به‌عمل آید.