تعرفه واردات تایر به ۴۰ درصد رسید

تعرفه واردات تایر به ۴۰ درصد رسید

میرعابدینی، دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک گفت: تعرفه واردات تایر به دلیل محاسبه هزینه های گمرکی به ۴۰ درصد رسیده است به طوریکه هزینه های جانبی استاندارد و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به این مقدار تعرفه واردات اضافه می شود.

او گفت: تا زمانی که واردکنندگان رسمی نتوانند با کاهش تعرفه واردات لاستیک به رقابت با فعالان غیر رسمی بپردازند، وضعیت بازار تایر بهبود نخواهد یافت.

دبیر انجمن واردکنندگان لاستیک گفت: در گذشته واردات لاستیک بر مبنای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی محاسبه می شد، اما اکنون بر مبنای محاسبه ارز ۳۲ هزار تومانی است.

میرعابدینی گفت: بازار تایر کشور سالانه نیازمند ۵ تا ۷ میلیون حلقه است، اما کمتر از سه میلیون حلقه به کشور وارد می شود که این کمبود ناشی از تعرفه بالای واردات ایجاد شده است.

او گفت: در بازار فعلی، لاستیک های سایز ۱۳ تا ۲۱ دارای کمبود است، توجه داشته باشید که در کشور اگر ۲۰ میلیون خودرو سواری وجود دارد حداقل ۱۵ میلیون دستگاه از این تعداد محصولات ایران خودرو و سایپا است که به تایرهای با سایز ۱۳، ۱۴ و ۱۵ اینچی مجهز هستند. بنابراین این سایز لاستیک بیشتر از سایر تایرها در معرض مصرف قرار دارد.

تعرفه واردات تایر به ۴۰ درصد رسید