تلاش‌های هند برای بیدار کردن فرودگر و ماه‌نورد ماموریت «چاندرایان-۳» ادامه دارد

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، مهندسان «سازمان تحقیقات فضایی هند»(ISRO) تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند تا فرودگر و ماه‌نورد ماموریت «چاندرایان-۳»(Chandrayaan-۳) را پس از دو هفته یخبندان قمری از خواب زمستانی بیدار کنند.

سازمان تحقیقات فضایی هند روز ۲۲ سپتامبر در ایکس(توییتر سابق) نوشت که تلاش کرده است تا ارتباط با فرودگر «ویکرام»(Vikram) و ماه‌نورد «پراگیان»(Pragyan) را برای اطمینان یافتن از وضعیت بیداری آنها برقرار کند.

مهندسان تاکنون از این دو وسیله که در ناحیه قطب جنوب ماه فرود آمده‌ند، خبری نشنیده‌اند. در ادامه پست سازمان تحقیقات فضایی هند آمده است: تلاش برای برقراری تماس ادامه خواهد داشت.

ماموریت چاندرایان-۳ روز ۲۳ اوت در نزدیکی قطب جنوب ماه نشست و هند را به چهارمین کشور تاریخ تبدیل کرد که پس از آمریکا، روسیه و چین روی ماه فرود آمد.

بیشتر بخوانید:

فرود تاریخ‌ساز کاوشگر هندی روی قطب جنوب ماه

پراگیان دو هفته بعد، محل فرود را کاوش کرد و تصاویری را به زمین فرستاد. این در حالی بود که ویکرام مجموعه‌ای از آزمایش‌های علمی را از جمله اندازه‌گیری دمای لایه بالایی رگولیت ماه انجام داد. همچنین این کاوشگر، ترکیب شیمیایی غبار ماه را بررسی کرد و ردپایی از گوگرد یافت که ممکن است سرنخ‌هایی را در مورد فعالیت‌های آتشفشانی گذشته داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

ماه‌نورد هند، وجود گوگرد در قطب جنوب ماه را تایید کرد

تلاش‌های هند برای بیدار کردن فرودگر و ماه‌نورد ماموریت «چاندرایان-۳» ادامه دارد

ماه‌نورد پراگیان در روز دوم سپتامبر زمانی که همه تجهیزات آن خاموش شدند، به خواب رفت. فرودگر ویکرام نیز دو روز بعد از آن به همین ترتیب خاموش شد.

بیشتر بخوانید:

ماه‌نورد هند به خواب فرو رفت

پیشنهاد فر نیوز
طرح ترافیکی اربعین از فردا ، ۲۶ مرداد آغازمی شود

این ماموریت اهداف اولیه خود را به پایان رساند اما سازمان تحقیقات فضایی هند امیدوار است که این دو وسیله بتوانند از شب یخبندان قمری جان سالم به در ببرند.

چاندرایان-۳ دومین تلاش هند برای فرود آمدن روی ماه بود. پیش از این ماموریت، فضاپیمای چاندرایان-۲ در سال ۲۰۱۹ به دلیل یک نقص نرم‌افزاری مشکل پیدا کرد. با وجود این، چاندرایان-۲ همچنان در حال مطالعه ماه از مدار آن است.

انتهای پیام

نوشته تلاش‌های هند برای بیدار کردن فرودگر و ماه‌نورد ماموریت «چاندرایان-۳» ادامه دارد اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *