تلاش دشمنان برای ترویج ایران‌ستیزی در افغانستان و افغان‌ستیزی در ایران

تلاش دشمنان برای ترویج ایران‌ستیزی در افغانستان و افغان‌ستیزی در ایران

«سید حسن مرتضوی»، معاون در کابل در دیدار با «محمد نبی عمری»، معاون وزارت داخله طالبان با اشاره به جنجال‌آفرینی اخیر برخی رسانه‌ها و انتشار اخبار مبالغه‌آمیز در مورد تعداد مهاجرین افغانستانی و تهدیدآمیز خواندن آنان برای امنیت ملی کشورمان اظهار داشت: حدود پنج میلیون مهاجر افغانستانی در ایران حضور دارند و این موضوع قطعاً از ابعاد مختلف برای تهران دارای اهمیت است و در سطح کلان این مسئله رصد و در مورد ابعاد مختلف آن برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد.

وی افزود: در طول دو سال گذشته دشمنان دو ملت ایران و افغانستان سعی بر این داشته‌اند تا با سناریوسازی‌های گوناگون‌، افکارعمومی مردم ایران و افغانستان را متأثر ساخته و با ترویج ایران‌ستیزی در افغانستان و افغان‌ستیزی در ایران زمینه تقابل طرفین را فراهم آورند و در نهایت مقامات تهران و کابل را به رویارویی با یکدیگر سوق داده و اهداف خود را تأمین کنند.

معاون سفارت کشورمان ادامه داد: سال گذشته نیز رسانه های غربی با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از فضای مجازی روند مواجهه دو ملت ایران و افغانستان را در دستورکار خود قرار داده و توانستند برای مدتی روابط دوستانه فی‌مابین را در فضای مجازی ملتهب کنند اما رهبران دو کشور با هوشیاری توانستند این طرح تفرقه‌افکن را خنثی کنند.

مرتضوی در این دیداربه مقامات افغانستانی گفت: مطمئن باشید توطئه دشمنان مشترک ایران و افغانستان تمامی نخواهد داشت، یک روز به بهانه داعش و تروریسم، گاهی به بهانه درگیری‌های مرزی، گاهی به بهانه حضور مهاجرین در ایران و روز دیگر به بهانه‌هایی جدید به دنبال ایجاد تنش میان دو ملت‌ و کشاندن آن به نزاع میان حکومت‌ها هستند و این موضوع مهم این مسئله اساسی را به ذهن متبادر می‌سازد که تصمیم‌سازان در تهران و کابل باید با دقت گام‌های خود را برداشته و بهانه را از دشمن بگیرند و او را ناکام بگذارند.

پیشنهاد فر نیوز
طعنه جدید ستاره مغضوب پرسپولیس!

تلاش دشمنان برای ترویج ایران‌ستیزی در افغانستان و افغان‌ستیزی در ایران

وی همچنین تصریح کرد: هدف نهایی و مطلوب جمهوری اسلامی ایران کمک به تأمین امنیت در افغانستان و مبارزه با تروریسم و جلوگیری از نزاع داخلی، حرکت افغانستان به سمت پیشرفت و توسعه و شکوفایی اقتصادی است.

مرتضوی در این دیدار افزود: جمهوری اسلامی ایران خواهان بازگشت عزتمندانه مهاجرین افغانستانی به میهن‌شان است و از حکومت سرپرست افغانستان می‌خواهد سیاست‌هایی اتخاذ نماید که مهاجرین افغانستانی ترغیب به بازگشت به کشورشان شوند تا از این طریق هم روند مهاجرت معکوس شود و هم افغانستان از نیروی انسانی خود بهره‌مند گردد.

مرتضوی با اشاره به حجم قابل‌توجه ترددهای غیرقانونی مرزی از افغانستان به سمت ایران از مقامات این کشور خواست تا نظارت و کنترل خود را بر مرزهای مشترک افزایش داده و مبارزه با جریان قاچاق انسان و ترددهای غیرقانونی را در خاک افغانستان به اجرا بگذارند.

محمد نبی عمری نیز در این دیدار به داشتن روابط حسنه با همسایگان به ویژه جمهوری اسلامی ایران تأکید نمود و دستاوردهای حکومت سرپرست طالبان خصوصاً تأمین امنیت و مقابله با تروریسم را برشمرد.

وی افزود: ما به خوبی آگاه هستیم که آمریکا و برخی کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از روابط حسنه بین ایران و افغانستان ناخرسند هستند و خواهان ایجاد تنش در روابط دو جانبه می‌باشند و در این مسیر با استفاده از ابزارهای گوناگون از جمله رسانه و فضای مجازی در صدد ایجاد چالش و تقابل بین دو کشور هستند.

او گفت: ما داشتن روابط حسنه با جمهوری اسلامی ایران را ارج می‌نهیم و در سطوح مختلف از جمله در شورای وزیران بر تحکیم و تقویت روابط با ایران تأکید داشته‌ایم.

پیشنهاد فر نیوز
خنده های تلخ گلشیفته فراهانی/ خاک بر سر شدیم، بدبخت شدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *