تلاش عربستان برای آغاز مرحله جدیدی از روابط با ایران

تلاش عربستان برای آغاز مرحله جدیدی از روابط با ایران

شورای وزیران ، روز گذشته در جلسه کابینه که در کاخ «السلام» در جده برگزار شد، به از سرگیری روابط این کشور با جمهوری اسلامی پرداخت.

خبرگزاری المیادین گزارش داد که شورای وزیران ریاض اقدامات صورت گرفته در جهت اجرای توافق از سرگیری مناسبات دیپلماتیک عربستان و جمهوری اسلامی ایران از جمله آغاز به کار سفرای دو کشور را در جلسه خود مورد بررسی قرار دادند و اعلام کردند که مشتاق آغاز مرحله جدیدی از روابط با ایران مبتنی بر منافع مشترک و احترام متقابل است.

برقراری مجدد روابط دیپلماتیک تهران و ریاض در حالی در جلسه کابینه عربستان مورد بحث و بررسی قرار گرفته که حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه (۱۷ آگوست)، در رأس هیأتی و در پاسخ به دعوت همتای سعودی خود به عربستان سفر کرد.

تلاش عربستان برای آغاز مرحله جدیدی از روابط با ایران

مقامات‬ تهران‬ و‬ ریاض‬ در اسفند‬ سال گذشته، پس از پنج دور مذاکره امنیتی در عراق و سه دور گفتگو در عمان و وساطت‌های این دو کشور در نهایت در پکن به توافق رسیدند تا روابط دیپلماتیک را از سر بگیرند.

سفر اخیر امیرعبداللهیان به عربستان سعودی به دلیل اهمیت نزدیکی روابط تهران و ریاض، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشت و تحلیلگران و ناظران، دیدار وزیر امور خارجه کشورمان برای نخستین بار با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را ارتقای سطح روابط ایران و عربستان توصیف کردند.