تمدید قرارداد غلات با روسیه اولویت آنکاراست

تمدید قرارداد غلات با روسیه اولویت آنکاراست

« » رئیس جمهور اوکراین روز شنبه در «کی‌یف» با «هاکان فیدان» وزیر امور خارجه ترکیه ملاقات و در مورد قرارداد دریای سیاه که روسیه ماه گذشته از آن خارج شد، گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» زلنسکی در این زمینه گفت:« مسائل مهم زیادی از جمله فرمول صلح اوکراین، آمادگی برای نشست صلح و خطرات ناشی از محاصره کریدور غلات دریای سیاه توسط روسیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.»

بر اساس این گزارش، توافقی که با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل متحد انجام شد، امکان صادرات امن غلات اوکراین را در دریای سیاه فراهم کرد و آنکارا در تلاش است روسیه را متقاعد کند که به توافق برگردد.

تمدید قرارداد غلات با روسیه اولویت آنکاراست

بر اساس این گزارش، در ۲۲ ژوئیه ۲۰۲۲ (۳۱ تیر ۱۴۰۱) توافقی بین نمایندگان روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل برای صادرات غلات از دریای سیاه امضا شد که شامل صادرات غلات، مواد غذایی و کود اوکراین از طریق سه بندر این کشور در سواحل دریای سیاه بود.

این توافق به‌رغم تلاش‌های صورت گرفته از سوی سازمان ملل و ترکیه برای جلوگیری از منقضی شدنش، روز ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) به پایان رسید و خبری از تمدید آن نیست. کشورهای غربی، روسیه را به ایجاد بحران و ناامنی غذایی در بحبوحه جنگ متهم می‌کنند. روسیه با رد این اتهامات می‌گوید بلافاصله پس از برآورده شدن خواسته‌هایش ذیل این توافقنامه، به آن باز خواهد گشت.

وزرای خارجه ترکیه و اوکراین نیز در شهر کی‌یف دیدار کردند. فیدان در نشست خبری گفت که تمدید قرارداد غلات اولویت آنکارا است و روسیه باید در این توافق کارآمد گنجانده شود. وی گفت: «احیای این ابتکار یک اولویت برای ترکیه است. امیدوارم ما به نتیجه موفقیت آمیزی برسیم.»

«دیمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین گفت که کی‌یف در حال کار بر روی مسیرهای جایگزین است، اما توافق غلات دریای سیاه راه حل بهینه است.