تمرکز عربستان برجنگنده نسل ششم

تمرکز عربستان برجنگنده نسل ششم

رسانه‌ها روز یکشنبه به تحرکات برای حضور در پروژه چند ملیتی ساخت جنگنده پیشرفته خبر دادند.

وبگاه «گلوبال دیفنس نیوز» روز یکشنبه به نقل از روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» نوشت، شرکت‌هایی از انگلیس، ژاپن و ایتالیا در حال کار برای توسعه یک جنگنده جدید هستند. این برنامه قصد دارد اولین هواپیماها را تا سال ۲۰۳۵ تحویل دهد. انگلیس، ایتالیا و ژاپن یک اتحاد سه ملیتی تشکیل داده‌اند.

جنگنده نسل ششم کلاس مفهومی از طراحی هواپیماهای جنگنده پیشرفته‌تر از جنگنده‌های نسل پنجم است که در حال حاضر در حال توسعه است. انتظار می‌رود اولین جنگنده های نسل ششم در دهه ۲۰۳۰ وارد مرحله عملیاتی شوند

تمرکز عربستان برجنگنده نسل ششم

این پروژه «برنامه جهانی نبرد هوایی» نام دارد و طرح مشترک انگلیس، ژاپن و ایتالیا برای توسعه جنگنده نسل ششم پنهان‌کار است.انگلیس و ایتالیا از عضویت عربستان استقبال می‌کنند، در حالی که ژاپن با آن مخالف است. در این بین تلاش‌های عربستان سعودی برای پیوستن به این پروژه در هفته‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

در جریان دیدار نخست وزیر «فومیو کیشیدا» نخست وزیر ژاین در ماه ژوئیه با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در شهر « جده» این مقام عربستانی درخواستی مستقیم از دولت ژاپن کرد.

بر اساس این گزارش، مشارکت عربستان مستلزم کمک مالی قابل توجهی به پروژه‌ای با هزینه‌های تخمینی ده‌ها میلیارد دلار است. تردیدهایی در مورد توانایی عربستان سعودی برای ارائه کمک‌های فنی قابل توجه و همچنین نگرانی‌های امنیتی وجود دارد . این در حالی است که عربستان سعودی به این پروژه بسیار علاقه‌مند است زیرا دریافت دومین سری از جنگنده‌های «یوروفایتر تایفون» از انگلیس به دلیل مخالفت آلمان با تاخیر مواجه شده است.

برخی رسانه‌ها نوشتند که ترکیه و عربستان سعودی به عنوان دیگر علاقه‌مندان سرمایه گذاری در این پروژه هستند. روزنامه «گاردین» در همین زمینه نوشت که این جنگنده از فناوری هوش مصنوعی برای شناخت اهدافش استفاده خواهد کرد و همچنین با سلاح لیزری به اهداف حمله می‌کند.

این در حالی است که صنایع هوا فضای چین، رقیب جدی غرب نیز در حال فعالیت بر ساخت جنگنده نسل ششم است.

وبگاه «عربیک دیفنس» نوشت که دولت چین برای تبدیل شدن به ابرقدرت واقعی جهانی تلاش می‌کند و اهداف بزرگی دارد. به نوشته این وبگاه، چین دو جنگنده نسل پنجمی «چنگدو جی-۲۰» و «شن‌یانگ اف‌سی-۳۱» را در دست توسعه دارد با این حال، در حال حاضر منابع چینی از تلاش پکن برای پیوستن به فهرست کشورهایی که روی جنگنده نسل ششم کار می‌کنند، خبر می‌دهند.