توافق با ریاض برای آمریکا بسیار مهم است

توافق با ریاض برای آمریکا بسیار مهم است

این مقام صهیونیست درباره مذاکرات جاری میان و سعودی برای دستیابی به یک «امنیتی – نظامی» که قرار است شامل میان ریاض و تل‌آویو نیز شود، اظهار کرد: توافق با عربستان سعودی یک منفعت واقعی برای آمریکاست. واشنگتن تلاش‌های بسیار زیادی انجام می‌دهد و این توافق در چارچوب رقابت با چین و کنترل بسیاری از مناطق از جمله خاورمیانه مهم است.

وی که به دلیل حساست موضوع نامش را فاش نکرده است، گفت: آمریکایی‌ها متوجه شده‌اند که نمی‌توانند از منطقه خاورمیانه چشم پوشی کنند، آمریکایی‌ها به اسرائیل لطفی نمی‌کنند؛ اما اگر به توافق برسند اسرائیل به آنها لطف خواهد کرد و ما تلاش خواهیم کرد شانس رای دادن جمهوری خواهان به این توافق را افزایش دهیم.

طبق این گزارش، تل‌آویو معتقد است که نیاز به تصویب این توافق در مجلس سنا وجود دارد و برای تصویب این توافق، رای اکثریت دو سوم (۶۷ سناتور) لازم است، به این معنی که دموکرات‌ها به رای ۱۷ تا ۲۰ سناتور جمهوری خواه برای حمایت از آن نیاز دارند. این مقام صهیونیست در این باره گفت: «دموکرات‌ها بدون اسرائیل نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند.»

وی ادامه داد: در صورت توافق برای عادی سازی روابط با عربستان، اسرائیل با اشتیاق این کار را انجام می‌دهد و به همین دلیل است که آمریکایی‌ها برای تحقق این توافق می‌جنگند و ما نیز آماده کمک خواهیم بود؛ اما هنوز متوجه نشده‌ایم خواسته‌های آمریکا از سعودی‌ها چیست.

این مقام صهیونیست همچنین افزود: آمریکایی‌ها با خواسته سعودی‌ها برای در اختیار داشتن تسلیحات هسته‌ای موافقت نخواهند کرد. ما در این زمینه خیال‌مان راحت است. هر چیزی که بر سر آن توافق شود، اسرائیل می‌تواند با آن کنار بیاید. قانون آمریکا در این زمینه اجازه نخواهد داد که عربستان سعودی سلاح هسته‌ای داشته باشد.

توافق با ریاض برای آمریکا بسیار مهم است

وی همچنین درباره امتیازهای در نظر گرفته شده برای فلسطینی‌ها در این توافق احتمالی تصریح کرد: مشخص است که آنها چیزهای زیادی طلب می کنند و ما نیز باید کاری در این راستا انجام دهیم؛ اما قطعا دراماتیک نخواهد بود.

این صهیونیست ادامه داد: ما چیزی نداریم که به آنها بدهیم، حتی برای یک ثانیه نیز هیچ توقفی در ساخت و ساز وجود نخواهد داشت، آنها (فلسطینی‌ها) هر چیزی را که سعودی‌ها و آمریکایی‌ها به آنها پیشنهاد دهند، به خصوص در سطح اقتصادی می‌پذیرند، اسرائیل چیزی برای ارائه ندارد، ما آماده ورود به مذاکره هستیم؛ اما مشخص نیست که رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین این را می‌خواهد یا خیر. در نهایت سعودی‌ها باید چیزی به آنها بدهند.

اخیرا صحبت‌ها درباره نزدیک بودن عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان با میانجیگری آمریکا افزایش یافته است. ریاض درباره این صحبت‌ها سکوت اختیار کرده است. عربستان بارها اعلام کرده بود که حل نزاع رژیم صهیونیستی و فلسطین باید شامل تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی باشد.