توافق عربستان و اسرائیل به زودی اتفاق نمی‌افتد

توافق عربستان و اسرائیل به زودی اتفاق نمی‌افتد

جیک ، مشاور امنیت ملی اعلام کرد که فکر نمی‌کند به زودی توافقی میان سعودی و رژیم اشغالگر با مشارکت آمریکا حاصل شود.

سالیوان گفت: که وارد جزئیات و بحث‌هایی که ما با عربستان سعودی و اسرائیل در رابطه با علاقه سعودی‌ها به برنامه هسته‌ای غیرنظامی داشته‌ایم، نخواهم شد.

وی در این باره افزود: موضوع گسترده‌تر عادی سازی روابط، همان چیزی است که ما با مشورت نزدیک با سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها کار روی آن را ادامه می‌دهیم. در حال حاضر، این کار از طریق کانال‌های دیپلماتیک انجام می‌شود و هنوز راه‌هایی برای پیمودن وجود دارند. مسائل بسیار فنی هستند.

مشاور امنیت ملی آمریکا ادامه داد: زمانی که صحبت از هر نوع تاسیسات هسته‌ای غیرنظامی به میان می‌آید، ما از دیدگاه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آن نگاه می‌کنیم.

سالیوان تاکید کرد که دولت بایدن در نظر دارد نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را درباره برنامه هسته‌ای غیرنظامی احتمالی در عربستان سعودی که شامل غنی‌سازی اورانیوم می‌شود، جویا شود.

مشاور کاخ سفید با بیان اینکه صلح بین رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی یک معامله بزرگ خواهد بود، ادعا کرد: توافق عادی سازی روابط به نفع ایالات متحده است زیرا «خاورمیانه باثبات‌تری را ایجاد می‌کند» که در آن متحدان و شرکای آمریکا بتوانند با یکدیگر کار کنند.

این اظهارات پس از آن بیان شده است که اخیرا صحبت‌ها درباره نزدیک بودن عادی‌سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و عربستان با میانجیگری آمریکا افزایش یافته است. ریاض درباره این صحبت‌ها سکوت اختیار کرده است.

عربستان بارها اعلام کرده بود که حل نزاع رژیم صهیونیستی و فلسطین باید شامل تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی باشد.

پیشنهاد فر نیوز
افزایش نیروهای امنیتی الحشد الشعبی در نجف اشرف/گزارش تصویری

توافق عربستان و اسرائیل به زودی اتفاق نمی‌افتد

در همین راستا، گمانه ‌زنی‌های رسانه‌ای درباره خواسته هسته‌ای عربستان سعودی به عنوان یکی از شروط ریاض برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مطرح شده است؛ اخباری که نگرانی شدید صهیونیست‌ها را به همراه داشته است.

چهارشنبه ۱۸ مرداد کاخ سفید اعلام کرده بود که چارچوبی برای رسیدن به توافقی که به موجب آن عربستان، رژیم صهیونیستی را به «رسمیت» بشناسد، وجود ندارد و باید قبل از امضای چنین توافقی وارد مذاکرات گسترده‌ای شد.

بیانیه کاخ سفید چند ساعت بعد از گزارش وال استریت ژورنال منتشر شد که در آن آمده بود، آمریکا و عربستان با کلیات توافق‌ عادی‌سازی روابط با تل‌آویو موافقت کرده‌اند.

اما پس از آن جان کربی، سخنگوی امنیت ملی آمریکا اعلام کرد: همچنان باید گفت‌وگوهای زیادی انجام شود. توافقی درباره مذاکرات یا چارچوب کاری توافقی برای عادی‌سازی روابط یا ضمانت‌های امنیتی دیگر وجود ندارد.

اخیرا نیز دفتر نتانیاهو به شکلی کاملا صریح اعلام کرد که اجازه دستیابی عربستان سعودی به برنامه هسته‌ای را نخواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *