توجه ویژه برنامه هفتم توسعه به علوم و فناوری‌های شناختی

علوم و فناوری‌های شناختی به عنوان دانشی نوآورانه و آینده‌ساز که به کارکردهای شناختی ذهن و مغز و توسعه فناوری‌های برگرفته از این دانش می‌پردازد، درقانون برنامه هفتم توسعه مورد توجه جدی قرار گرفته است. در ماده ۹۹ بند ت این قانون، فناوری‌های عصبی، مغز و علوم شناختی و نیز هوش مصنوعی به عنوان حوزه‌های پیشران و اقتدارآفرین در نظر گرفته شده است.

بر اساس این قانون، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری مکلف است با همکاری دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و با هدف تأمین زیرساخت یکپارچه مورد نیاز در جهت بهبود زیست‌ بوم فناوری در حوزه‌های پیشران و اقتدارآفرین، جذب و توانمندسازی نخبگان و تسهیل دسترسی به زیرساخت ‌ها با مشارکت بخش خصوصی و استفاده از ظرفیت ‌های قانون جهش تولید دانش‌بنیان در حوزه‌های فناوری‌های عصبی، مغز و علوم شناختی، هوش مصنوعی و ریزفناوری اقدامات لازم را انجام دهد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، علوم شناختی به مطالعه کارکردهای شناختی ذهن و مغز و توسعه فناوری‌های برگرفته از این دانش نو می‌پردازد و این فناوری در تعامل با سایر دانش‌های نو و فناوری‌های همگرا چون زیست‌فناوری، فناوری نانو و فناوری اطلاعات به ارتقای کیفیت زندگی بشر، رفع کاستی‌های ناشی از آسیب‌های مغزی، تولید سامانه‌های هوشمند و استفاده بهینه از ذهن و قوای فکری انسان را دنبال می‌کند.

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی نیز در راستای توسعه دانش و فناوری این حوزه و گسترش دستاوردهای تعاملی و میان رشته‌ای، از پژوهش‌های کاربردی، ایده‌های نوآورانه و طرح‌های توسعه فناوری در این حوزه حمایت می‌کند.

انتهای پیام

نوشته توجه ویژه برنامه هفتم توسعه به علوم و فناوری‌های شناختی اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.