توصیه‌هایی برای بیماری‌های تنفسی در پیاده‌روی اربعین

  • lira card

کاهش زمان اقامت برای زیارت، همراه داشتن ماسک، توقف راه رفتن به محض بیماری تنفسی و همراه داشتن داروی (ORS) از مهم ترین توصیه‌های رئیس انجمن ریه ایران برای پیاده روی اربعین است.

توصیه‌هایی برای بیماری‌های تنفسی در پیاده‌روی اربعین

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، مصطفی قانعی،رئیس انجمن ریه ایران درخصوص توصیه‌های بهداشتی به زائرین اربعین عنوان کرد: در کنگره بین‌المللی سلامت در اربعین که به همت دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد موضوعات مربوط به عفونت‌های تنفسی مورد بحث قرار گرفت.

وی ادامه داد: شایع ترین علت مراجعه بیماران به پزشکان در پیاده روی اربعین بیماری تنفسی است و بیشترین باری که به کشور بعد از برگشت زائرین به سیستم نظام سلامت وارد می‌شود بیماری تنفسی است. بنابراین زائرین تلاش کنند تا زیارت خود را هرچه سریع انجام و به ایران بازگردند.

این متخصص ریه افزود: توصیه بسیار مهم به زائرین اربعین این است که حتما ماسک همراه‌شان داشته باشند و به محض اینکه دچار سرفه شدند حتما ماسک زده و به محض اینکه احساس کردند بیماری تنفسی دارند از پزشکان درخواست کنند چادر و مکان اقامت آنها را از دیگران جدا کنند و از دست دادن و روبوسی نیز پرهیز کنند.

قانعی گفت: نکته مهم دیگر این است که هر کس در صورت بیماری تنفسی ویروسی بخواهد راه برود وضع بسیار بدتری پیدا می‌کند و تنها کلید حل عفونت تنفسی استراحت است، بنابراین اگر در حین بیماری، راه بروند بیماری پیچیده‌تر می‌شود.

وی درخصوص افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای عنوان کرد: یکی از شاخص‌های مهم پیاده روی اربعین مسافت پیاده روی در جاده 80 کیلومتری نجف تا کربلا است ولی پیاده روی در این جاده، مخصوص افراد زیر 40 سال سالم و قوی است و هر کس که سن آن بالای 50 سال است و دارای حتی یک بیماری و یا بیماری‌های زمینه‌ای از جمله دیابت، قلبی و عروقی، فشار خون، آسم و بیماری انسدادی ریه است، توصیه جدی این است یک مسیر کوتاه برای پیاده روی اقدام کنند و وارد فضای شلوغ ازدحام نشوند و یک زیارت از راه دور داشته باشند زیرا در دین یک قاعده وجود دارد که هیچ کس حق ضرر زدن به بدن خود را ندارد.

قانعی در ادامه به توضیح دو پروژه دارویی برای اربعین پرداخت و گفت: یک پروژه دارویی نیز از سوی هلال‌احمر در حال انجام است که درخصوص یک اسپره تنفسی و یک قرص مکیدنی است که برای پیشگیری از ابتلاء به بیماری تنفسی است. این دو پروژه در صورت نتیجه بخش بودن، برای اربعین 1403 به زائرین پیشنهاد خواهد شد.

وی در خصوص باور نادرست مردم در زمینه سرم تراپی نیز عنوان کرد: افراد به محض اینکه در هوای گرم راه بروند دچار سردرد می‌شوند و احساس کاهش فشار خون پیدا کرده و در نهایت تقاضای تزریق سرم می‌کنند، این در حالی است که آدم سالمی که می‌تواند غذا تغذیه کند برای تزریق سرم به آنها ممنوعیت وجود دارد، زیرا هر تزریقی امکان وقوع یک عفونت در رگ وجود دارد. همچنین با هر سرم تراپی یک تخت اشغال می‌شود و یک پرستار به‌کار باید گرفته ‌شود.

قانعی خاطرنشان کرد: از طرفی نیز در پیاده روی اربعین و با توجه به جغرافیای عراق به دلیل شدت گرما، نگهداری سرم در این دما کار آسانی نیست و همه این موارد عارضه دارد. بنابراین پیشنهاد می‌شود در ایران، دارویی او آر اس (ORS) که چند برابر سرم کارایی دارد و با طعم‌های بسیار خوبی نیز وجود دارد، تهیه کرده و در آب مصرفی خود ریخته و مصرف کنند که این نوع مصرف آب با ORS مانع ضعف و کاهش درد عضلانی نیز می‌شود.