تکذیب فروش گوشت حرام در رستوران‌ها / نظارت بر واردات آبزیان

در کشور ما فروش گوشت حرام مانند گوشت خوک و خرگوش و برخی آبزیان حرام گوشت به دلیل محدودیت‌های شرعی و قانونی ممنوع است. این محدودیت‌ها بر اساس اسلام و قوانین جمهوری اسلامی ایران برای حفظ سلامت و بهداشت جامعه تعیین شده‌اند. در عوض، فروش آبزیانی مانند ماهی، میگو و صدف در ایران بسیار رایج است و در بازارهای مختلف قابل دسترسی هستند.

سازمان دامپزشکی کشور با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: براساس قانون نظارت شرعی بر ذبح و صید، مصوبه اسفند ۱۳۸۷ مجلس شورای اسلامی و همچنین با استناد به قانون سازمان دامپزشکی کشور مصوب سال ۱۳۵۰ برابر ضوابط نسبت به صدور مجوز واردات آبزیان و رعایت ضوابط شرعی و همچنین نظارت نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشکی کشور برابر دستورالعمل‌ها در وزارت جهاد کشاورزی، این سازمان اقدام می‌نماید.

بنابراین بدیهی است در زمان واردات، نظارت‌های شرعی بر فرآیند واردات صورت می‌پذیرد. همچنین به دلیل نظارت‌های مستمر و موانع قانونی بر تولید آبزیانی با گوشت حرام ، امکان تولید آنها در کشور وجود ندارد و در صورت مشاهده بلافاصله با آن برخورد قانونی می‌شود.

حال چنانچه افرادی با هر نیت در فضای مجازی اقدام به آگهی تبلیغاتی می‌کنند، نمی‌تواند به تنهایی مستندی بر عرضه و فروش آبزیان حرام گوشت در رستوران باشد بلکه با توجه به قانون سازمان دامپزشکی کشور باید بر اساس بازرسی فنی از محل و طی مراحل قانونی این ادعا از سوی بازرسان مورد تأیید در این خصوص مشاهده و سپس مستند شده باشد که تاکنون گزارشی در این خصوص دریافت نشده است.

گفتنی است چنانچه هرگونه تخلف از این جنس موضوعات تا به امروز رخ داده و گزارش بازرسی داشته برخورد قاطع با آن واحدها صورت پذیرفته است. بنابراین درخواست می‌گردد اگر مستندی در این زمینه وجود دارد به سازمان دامپزشکی کشور اعلام شود تا بلافاصله مورد بررسی قرار گرفته و در صورت احراز تخلف برابر قانون اقدام لازم قاطعانه صورت پذیرد.

پیشنهاد فر نیوز
شهرداری‌های سراسر کشور و وزارت راه و شهرسازی مکلف به توسعه شبکه تار (فیبر) نوری در کشور شدند