ثبت ۵۶۳ فوتی در تصادفات استان کرمانشاه در سال ۱۴۰۲

  • افران
ثبت ۵۶۳ فوتی در تصادفات استان کرمانشاه در سال ۱۴۰۲

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه گفت: سال گذشته ۵۶۳ مورد فوتی در تصادفات استان داشته‌ایم که ۱۳۳ مورد از این تعداد مربوط به تصادفات درون شهری و ۳۵۰ مورد مربوط به تصادفات برون شهری بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از کرمانشاه، سلیم‌خانی امروز _دوشنبه بیست‌وهفتم فروردین _ در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه پزشکی قانونی به‌عنوان یک نهاد خدمات رسان بازوی قوی قوه قضائیه است، اظهار کرد: پزشکی قانونی با تلفیق علم و عدالت، یک نظریه کارشناسی و مورد تأیید در اختیار مقام قضائی قرار می‌دهد.

وی با اشاره به وجود سالن تشریح در تمامی شهرستان‌های استان افزود: جز در موارد خاص، ارجاع جسد از شهرستان‌ها به مرکز استان دیگر نداریم، همچنین مدت زمان جواب پزشکی قانونی برای علت فوت در نهایت تا ۵۰ روز اعلام می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه از مجهز بودن بخش‌های آزمایشگاه و ژنتیک مرکز استان سخن گفت و اضافه کرد: به‌عنوان قطب، در مواردی استان‌های همجوار را نیز پوشش می‌دهیم.

خانی یکی از دغدغه‌های مهم پزشکی قانونی را در نبود ابنیه (ساختمان تملیکی) عنوان کرد و خاطرنشان: شهرستان‌های اسلام‌آباد غرب، پاوه، جوانرود و صحنه مرکز پزشکی قانونی دارند و زمین هم برای شهرستان‌های کنگاور، سنقر، هرسین، قصرشیرین از سوی راه و شهرسازی اختصاص یافته که مراکز کنگاور و سنقر امسال کلنگ‌زنی خواهد شد و هرسین و قصرشیرین نیز در اولویت‌های بعدی خواهند بود.

وی در ادامه با اشاره به ساخت سوله بحران در شهر کرمانشاه به تفاهم‌نامه همکاری میان استانداری کرمانشاه، شهرداری کرمانشاه و اداره‌کل پزشکی قانونی استان طی سال گذشته اشاره و بیان کرد: یک سوله نیمه‌کاره از سوی شهرداری کرمانشاه بدین منظور واگذار شد که متوجه شدیم زمین آن وقفی و مربوط به اوقاف است که در حال رایزنی با اوقاف هستند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه در ادامه با ارائه آمارهایی، کل معاینات انجام شده سال گذشته را ۴۸۳۰۳ مورد اعلام کرد و افزود: این تعداد معاینات طی سال ۱۴۰۱ در مجموع ۴۵۴۵۰ مورد بوده است.

وی تعداد کل اجساد معاینه شده در سال ۱۴۰۲ را ۲۴۰۷ مورد عنوان کرد و گفت: این آمار در سال قبل از آن ۲۵۹۳ مورد بوده که با راه‌اندازی دفتر دادپزشک در آرامستان اجسادی که مورد خاصی ندارند، توسط دادپزشک معاینه و گواهی فوت صادر می‌شود دیگر نیازی به ارجاع به پزشکی قانونی نیست.

۶۸۸ مورد مصدومین حادثه کار، ۴۰ مورد فوتی حوادث کار، ۳۳ مورد فوت گاز مونواکسید کربن، ۳۶ مورد فوت سوختگی، ۱۲ مورد فوت غرق‌شدگی، ۱۰ مورد برق‌گرفتگی و ۷۱ مورد مرگ بر اثر قرص برنج دیگر آمار پزشکی قانونی کرمانشاه در سال ۱۴۰۲ بود که خانی آن را در جمع خبرنگاران اعلام کرد.

وی با بیان اینکه طی سال گذشته ۵۶۳ مورد فوتی تصادفات در استان داشته‌ایم، گفت: ۱۳۳ مورد از این تعداد مربوط به تصادفات درون شهری و ۳۵۰ مورد مربوط به تصادفات برون شهری بوده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای به آمار سقط جنین طی سال گذشته داشت و اظهار کرد: ۲۹۲ در این خصوص تشکیل پرونده داشتیم که ۲۳۴ مورد مجوز سقط دریافت کرده و مابقی با تشخیص پزشکی قانونی مجاز به سقط نبودند.

وی در پایان، از کاهش معنادار جعل اسناد پزشکی و تصادفات ساختگی در استان خبر داد و گفت: سال گذشته ۲۴ مورد جعل اسناد پزشکی و تصادف ساختگی داشتیم.

کد خبر 744894

  • خرید چیلر
  • دستگاه حضور و غیاب