جزئیات و نحوه دریافت پوشش رایگان بیمه درمانی

  • lira card

​​​​​​​مدیرکل بیمه‌گری و جذب منابع سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه سه دهک اول جامعه تحت بیمه رایگان قرار گرفته بودند، گفت: دو دهک دیگر جامعه به مجموعه بیمه‌شدگان رایگان سازمان بیمه سلامت اضافه شد و اکنون ۵ دهک از پوشش رایگان بیمه سلامت برخوردار هستند.

جزئیات و نحوه دریافت پوشش رایگان بیمه درمانی

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان بیمه سلامت ایران، جمشید شایانفر افزود: بیمه‌شدگان سازمان بیمه سلامت در قالب چهار صندوق بیمه‌ای هستند؛ یک گروه کارکنان دولت با حدود ۵ میلیون نفر و اعضای خانواده آنها، یک گروه روستاییان و عشایر و ساکنین شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر، یک گروه تحت عنوان صندوق سایر اقشار شامل خانواده شهدا، مددجویان بهزیستی و مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، طلاب و روحانیون تحت پوشش حوزه‌های علمیه، اتباع خارجی و دانشجویان خارجی است.

وی اظهار داشت: یک گروه دیگر هم وجود دارد که نهاد متولی بیمه‌ای ندارد و به‌ صورت فردی از طریق دفاتر پیشخوان دولت و یا ورود به سامانه درخواست می‌کنند که تحت پوشش بیمه قرار گیرند که تحت عنوان بیمه ایرانیان بیمه می‌شوند. تعداد افرادی که تحت پوشش بیمه ایرانیان هستند نوسان دارد، حدود ۱۷ میلیون نفر هستند که به فراخور اعتبار بیمه‌ای افراد در حال حاضر بیمه حدود ۱۲ میلیون نفر از اینها فعال است و بیمه ۵ میلیون نفر هم فاقد اعتبار شده است.

شایانفر با بیان اینکه سه دهک اول جامعه بیمه رایگان دارند، تصریح کرد: بر اساس قانون مجلس و قانون بودجه از ابتدای سال ۱۴۰۱ این سیاست دنبال شده است و در سال ۱۴۰۲ هم ادامه دارد. ما بیمه این افراد را به‌صورت خودکار و اتوماتیک و بدون مراجعه حضوری و درخواست آنها تمدید کردیم و پیامک فعال‌شدن بیمه برای آنها ارسال شد.

وی اظهار داشت: دو دهک دیگر جامعه هم اخیراً بر اساس مصوبه هیئت وزیران در ۳۰ خرداد به مجموعه بیمه‌شدگان رایگان سازمان بیمه سلامت اضافه شدند و اکنون ۵ دهک از پوشش رایگان بیمه سلامت برخوردار هستند.
شایانفر افزود: افراد متقاضی برای بیمه‌شدن می‌توانند به سامانه شهروند سازمان بیمه سلامت مراجعه کرده و اطلاعات خود را ثبت کنند. اگر افراد جزو پنج دهک اول باشند، پیغام رایگان شدن بیمه برای آنها ارسال می‌شود مبنی بر اینکه رقم پرداختی صفر است و نیازی به پرداخت نیست؛ اما اگر جزو دهک‌های ۶ تا ۹ باشند رقم کاهش‌ یافته به فرد نمایش داده می‌شود.

به گفته وی، دهک ۶ قبلاً باید ۳۰ درصد از مبلغ حق بیمه را پرداخت می‌کرد که مبلغ آن در یک سال ۴۳۰ هزار تومان برای هر نفر بود اما، الان این رقم به ۲۸۷ هزار تومان کاهش پیدا کرده است. همچنین پرداختی مشمولین دهک ۷ که در گذشته باید ۴۰ درصد از حق بیمه و مبلغ ۵۷۴ هزار تومان را پرداخت می‌کردند الان به ۴۳۰ هزار تومان رسیده است.

مدیرکل بیمه‌گری و جذب منابع سازمان بیمه سلامت ایران افزود: مشمولین دهه هشت نیز پیش از این باید ۶۰ درصد حق بیمه یعنی ۸۶۱ هزار تومان پرداخت می‌کردند، الان باید ۵۷۴ هزار تومان بپردازند. مشمولین دهک ۹ نیز در گذشته باید ۸۰ درصد حق بیمه یعنی یک میلیون و ۱۴۸ هزار تومان می‌پرداختند که الان باید ۷۱۷ هزار تومان پرداخت کنند، در نهایت نیز مشمولین دهک ۱۰ مشمول یارانه دولت نیستند و وضعیت پرداختی آنها هم در گذشته و هم الان بدون تغییر به مبلغ یک میلیون و ۴۳۵ هزار تومان برای یک نفر در سال است.

شایانفر با بیان اینکه کد دستوری #۱۶۶۶* وضعیت بیمه‌ای فرد را نشان می‌دهد، تاکید کرد: افراد پوشش بیمه‌ای خود را به هنگام بیمار شدن موکول نکنند.