جشنواره فیلم لوکارنو برندگانش را شناخت

جشنواره فیلم لوکارنو برندگانش را شناخت

هفتاد و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو با اعطای جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم به فیلمساز ایرانی به کار خود پایان داد.

به گزارش فریاد، فیلم «منطقه بحرانی» ساخته علی احمدزاده محصول مشترک ایران و آلمان جایزه یوزپلنگ طلایی بهترین فیلم جشنواره لوکارنو ۲۰۲۳ را از آن خود کرد و در جریان مراسم اهدای جوایز در سینما گرن رکس، هیات داوران بین‌المللی به ریاست «لمبرت ویلسون» بازیگر فرانسوی، جایزه ویژه داوران را به «رادو ژوده» برای فیلم «از پایان دنیا خیلی انتظار نداشته باش» و جایزه بهترین کارگردانی را نیز به فیلمساز اوکراینی الاصل «مارینا ورودا» برای اولین فیلمش «استپنه» اختصاص دادند.
این سومین باری است که جایزه اصلی جشنواره لوکارنو به یک فیلمساز ایرانی می‌رسد و پیش از این ابراهیم فروزش در سال ۱۹۹۴ با فیلم «خمره» و جعفر پناهی در سال ۱۹۹۷ با فیلم «آینه» این جایزه را دریافت کرده بودند.
همچنین سال ها قبل ناصر تقوایی با «ناخدا خورشید» و عباس کیارستمی با «خانه دوست کجاست» جایزه یوز پلنگ برنز لوکارنو را دریافت کردند.
جوایز بهترین بازیگران جشنواره نیز به «دیمیترا ولاگوپولو» برای بازی در فیلم «حیوان» ساخته «سوفیا اگزارشو» و «رنه ساوتندیک» برای بازی در دومین فیلم بلند «انا سندیارویچ» با عنوان «رویاهای شیرین» رسید.
هفتاد و ششمین جشنواره فیلم لوکارنو از تاریخ ۲ تا ۱۲ آگوست (۱۱ تا ۲۱ مرداد) در کشور سوئیس برگزار شد و امسال میزبان نمایش ۲۱۴ فیلم از ۱۱۳ کشور است که از میان ۵۵۲۰ فیلم متقاضی شرکت در جشنواره انتخاب شده‌ بودند.

تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ ساعت:17:50

نظرات