جوان ۳۶ ساله ماهیدشتی به ۳ نفر جان دوباره بخشید

مدیرعامل انجمن اهداء عضو ایرانیان شعبه کرمانشاه از اهدا عضو جوان ۳۶ ساله ماهیدشتی خبر داد. حسن مرادی، اظهار کرد: پیکر جوان ۳۶ ساله کرمانشاهی اهل ماهیدشت که دچار مرگ مغزی شده بود به ۳ بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشید. تصریح کرد: با رضایت خانواده زنده یاد مصطفی غلامی، تحت عمل جراحی اهدای عضو قرار […]

مدیرعامل انجمن اهداء عضو ایرانیان شعبه کرمانشاه از اهدا عضو جوان ۳۶ ساله ماهیدشتی خبر داد.

حسن مرادی، اظهار کرد: پیکر جوان ۳۶ ساله کرمانشاهی اهل ماهیدشت که دچار مرگ مغزی شده بود به ۳ بیمار نیازمند زندگی دوباره بخشید.

تصریح کرد: با رضایت خانواده زنده یاد مصطفی غلامی، تحت عمل جراحی اهدای عضو قرار گرفت و اعضای حیاتی پیکرش (کلیه ها و کبد) به ۳ نفر جانی دوباره بخشید.

مدیرعامل انجمن اهداء عضو ایرانیان با اشاره به اینکه پیوند عضو تنها راه ادامه حیات با کیفیت بیمارانی است اظهار کرد: افرادی که دچار نارسایی شدید قلب، کلیه، کبد و موارد دیگر هستند و در لیست انتظار پیوند عضو قرار دارند و ادامه حیات و ارتقای کیفیت زندگی آن‌ها وابسته به این فرایند درمانی است.

مرادی ادامه داد: پیوند عضو یعنی اینکه تمام یک عضو یا بخشی از یک عضو را از بدن فردی زنده یا فوت شده خارج کنند و در بدن فرد دیگری بگذارند، هدف از پیوند، جایگزین کردن یا ترمیم عضو صدمه‌ دیده یا از کار افتاده در شخص گیرنده است. پیوند موفق انسان به انسان سابقه‌ای نسبتاً طولانی در زمینه مهارت‌های کاربردی دارد که این مهارت‌ها مدت‌ها پیش از تشخیص لزوم مراقبت‌های بعد از پیوند کشف شده‌اند. پس زدن و عوارض جانبی راه‌های جلوگیری از پس زدن عضو (به خصوص عفونت و نفروپاتی) همیشه مشکلاتی مهم در این موضوع بوده‌اند.

وی گفت: نهادینه سازی فرهنگ اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی که یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌باشد ظرف چند دهه اخیر در ایران از رشدی چشمگیر و همپای پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در این عرصه برخوردار بوده است.

مرادی در پایان تصریح کرد: برای عمل پیوند در ایران طبق قانون از اعضای سالم بیماران مرده یا دچار مرگ مغزی شده به شرط درخواست بیمار یا سرپرست او، جهت پیوند به بیماران نیازمند، استفاده می‌شود. این قانون از زمره معدود قوانینی است که بر اساس اصل ۹۴ قانون اساسی بدون اظهار نظر شورای نگهبان به اجرا درآمده است.