حال مطبوعات مساعد نیست

هیئت داوران جشنواره مطبوعات استان ایلام:

حال مطبوعات مساعد نیست

هیئت داوران جشنواره مطبوعات و رسانه‌های استان ایلام پس از بررسی و انتخاب آثار برتر، بیانیه پایانی خود در مورد آثار رسیده را منتشر کرد.

به گزارش فریاد، متن بیانیه هیئت داوران جشنواره مطبوعات و رسانه‌های استان ایلام بدین شرح می‌باشد.
از واضح و مُبرهن می گذریم، و "او گفت و وی افزود" را سویی می‌نهیم. از کلیشه عبور و اعلام می‌کنیم: حال مطبوعات مساعد نیست. اگر هم اِبراز و بُروزی دیده می‌شود تنها براساس شور و شوق و استعداد شخصی است. برخوردهای قهری با خبرنگاران که دغدغه و تقصیری ندارند جز اینکه در سمت مردم ایستاده‌اند و رسالت خود را اجرا می‌کنند، به هدف نخواهد رسید. اتفاقاً انگیزه‌ها را بیشتر می‌کند. مگر روزنامه‌نگار ساکت شدنی است؟
اما از طرفی استقبال می‌کنیم و تشویق می‌کنیم مدیر و مسئول ارشدی که به ادارات و سازمان‌ها پیشنهاد می‌کند شکایت از رسانه را پس بگیرند.
ظهور و حضور رسانه‌ها اتفاقاً برای مدیران و مسئولان فرصت است. دیده‌ایم که در استان ایلام مطبوعات و خبرنگاران به چه ترتیب و تدبیری با اتحاد و علاقه، از اراده‌ها و انگیزه‌های توسعه‌ای حمایت می‌کنند و در این صورت، کار و امور به چه نیکویی به سرانجام می‌رسد.
استان ایلام خوشبختانه با استعدادهای شِگرف و کُنشگران با انگیزه، دانا و توانا در حوزه رسانه، حرف‌ها برای گفتن دارد و در محافل ملی به خوبی می‌درخشد.
در جشنواره امسال شاهد بودیم که حداقل 1200 اثر رسانه‌ای دریافت شده و این عدد، به میلیون‌ها اثر و نتیجه خوب منجر می‌شود. در این مسیر نقدها و آسیب‌های استان و کشور شناسایی و رفع می‌شود، البته به شرط حمایت، باور و اعتقاد مدیران به آگاهی و رسانه.
سوژه‌یابی، دغدغه‌مندی، ورود به مسائل توسط روزنامه‌نگاران ایلامی ستودنی است. انتخاب برترین‌ها سخت و طاقت فرساست و احتمالاً مواجه با خطا. شایستگان حوزه خبر و روزنامه‌نگاری استان ایلام فراوان و باعث افتخار هستند. در ارزیابی‌ها، شرایط و بضاعت استان را در نظر گرفته و سخت‌گیری نکرده‌ایم و گرنه در تعدادی از قالب‌ها اثر وزین و درخور نداشته‌ایم.
در این فرصت مغتنم یادآوری چند نکته برای ارتقاء سطح کیفی محتواهای رسانه‌ای استان خالی از لطف نیست:
-خبر، پایه و مادر روزنامه‌نگاری است. در رسانه‌های استان، کمتر به این موضوع توجه شده و همچنان از ساختارهای خبرنویسی کهنه و تکراری استفاده می‌شود.
– شاخص دیگر، حضور خبرنگار در صحنه‌های اجتماع و رویدادهای خبری است. تهیه خبر و مطلب از دور، بدون تحقیق و براساس الگوی دیگران فایده و اثر ندارد.
-فعالان رسانه‌ای استان را به دقیق، درست، شفاف و جذاب‌نویسی دعوت می‌کنیم.
– متأسفانه داستان تکراری عدم تفکیک و تشخیص قالب های مختلف روزنامه نگاری اتفاق می افتد. 150 اثر با عنوان مقاله دریافت شد که هیچ کدام حائز شاخص های مقاله نبودند. رعایت ساختار و سبک های روزنامه نگارانه توصیه ماست.
-حرکت به سمت روزنامه نگاری آنلاین، ارتقای بسترهای لازم و تخصصی برای ارتقا و تولید محتوای چند رسانه ای باید جدی گرفته شود.
– پیشنهاد دیگر، توجه بیشتر به رعایت شیوه نگارش فارسی و اقتصاد کلمه، و کوتاه و موجز نویسی است.
– تلاش ها و آثار در بخش های تیتر، یادداشت و گزارش نشان از وجود استعدادهای درخشان در این زمینه است. این فعالیت ها را به فال نیک می گیریم.
– بر لزوم ارتقای آموزشی فعالان حوزه خبر و رسانه و برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی در این باره و حضور فعالان رسانه ای در همایش ها و کنفرانس های کشوری تأکید می کنیم.
در پایان ضمن تقدیر و تشکر از مشارکت تک تک کسانی که با ارسال آثار خود موجبات افتخار و بالندگی جشنواره را فراهم کردند و نیز از حمایت و دغدغه مندی مدیران و مسئولانی که در برگزاری جشنواره همکاری و حمایت کرده اند، صمیمانه قدردانی می کنیم.
با آرزوی توفیق و سلامت همگان و روزهای خوش و حال خوب برای مردمان و روزنامه نگاران ایلامی
هیئت داوران جشنواره مطبوعات استان ایلام
مهین داوری، نعمت‌اله آرمان‌نیا- مریم داری‌پور

تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۴۰۲ ساعت:09:20

نظرات