حسین بیگلری، دبیر کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه : بهترین نوشیدنی های در زمان پیاده روی اربعین

.

گردشگری زیارت این ایام در ماه‌های محرم و صفر و روزهای همچون تاسوعا و عاشورا و به خصوص روز اربعین که چهلمین روز شهادت  شهیدان و امام حسین(ع) و یارانش است به اوج خود می‌رسد.

بسیاری از زائران حسینی به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند تا قبل از این روز با پای پیاده به حرم سیدالشهدا(ع) رسیده باشند و اعمال مناسک زیارتی و عزاداری این عزیزان را به جا آورند.

در این بین در طول آیین باشکوه اربعین با رعایت موارد مراقبتی باید سلامتی زائران حفظ شود.

حسین بیگلری، دبیر کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با توجه به اهمیت موضوع و کسانی که قصد دارند این مسیر را با پای دل به کربلای معلی بروند در خصوص باید و نباید‌های مراقبتی راهپیمایی و آیین با شکوه پیاده‌روی اربعین، اظهار کرد: با توجه به اینکه وزارت بهداشت در کشور و همین طور دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های مرزی در همسایگی کشور عراق وظیفه بسیار خطیر در راستای حفط سلامت زائران مراسم اربعین را به عهده درند، لذا این مسئله حائز اهمیت ویژه است که زائران به زیارت می‌روند در طول سفر از سلامت خود اطمینان داشته باشند تا در این مراسم آیین‌های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

وی با یادآوری مواردی که باید در سفر رعایت شود، افزود: با توجه به شرایط امسال، هوای گرم تابستان شهرستان‌های مرزی از جمله قصرشیرین در وهله اول پیشگیری از گرمازدگی و درمان آن بسیار مهم است.

دبیر کارگروه سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: زائران برای پیشگیری از گرمازدگی و درمان آن، ساعات پیاده‌روی خود را به ساعت خنک روز (صبح و عصرها) موکول کنند و در ساعات گرم پیاده‌وی نکنند. استراحت داشته باشن به خصوص گروه‌های سنی کودکان، سالمندان و زنان‌باردار بیشتر در مراسم گرمازدگی هستند.

پیشنهاد فر نیوز
در کرمانشاه به واسطه بی تدبیری مسئولین تورم در گران‌فروشی ضرب شده است

وی تصریح کرد: بیماران زمینه‌ای، بیماران قلبی عروقی، فشار خون و… حتما داروهای مورد نیاز خود را همراه داشته باشند، دُز داروهای مصرفی را فراموش نکنند، در طول مسیر پایگاه‌های هلال احمر، اورژانس و مراکز جامع سلامت علوم پزشکی داروهای اضطراری را در اختیار دارند.

بیگلری با تأکید بر استفاده از  آب آشامیدنی کافی در طول مسیر، خاطرنشان کرد: بهتر است از نوشیدنی‌های سنتی ایرانی همچون خاک شیر، تخم شربتی، آب لیمو تازه، عناب به لیمو، سکنجبین و نوشیدنی‌های که می‌تواند سیستم ایمنی را در مقابل گرمازدگی تقویت کند د طول مسیر در کنار آب معدنی سالم یا آب آشامیدنی سالم استفاده شود و ترجیحا از مواد قندی شکر بالا و قند و آب یخی خودداری کند تا متأثر گرمازدگی نشوند.

وی استفاده از کفش مناسب در راهپیمایی اربعین را از الزامات دانست و خاطرنشان کرد: هر فرد براساس توان اسکلتی و عضلانی خود انجام فعالیت داشته باشد، در زائرانی که مشکل مفصلی و استخوانی، کمر درد و زانو درد دارند؛ اگر فرد با کفش مناسب در ساعات ایده‌آل روز مانند ابتدای صبح ها پیادروی روی زمین صاف و مسطح داشته باشد معمولا مشکل خاصی پیش نمی‌آید فقط هرز چندگاهی استراحتی در طول مسیر پیاده‌روی داشته باشد و در کنار نوشیدن آب کافی، دو سه تا حرکت کششی و یا تقویتی عضله مفاصل و کمر را انجام دهد این حرکات کششی سبب می شود عضلات مفصل تقویت شود و فرد بتواند پیادروی بیشتری داشته باشد.

بیگلری تأکید کرد: زائران به اندازه توان خود در راهپیمایی پیاده‌روی اربعین فعالیت داشته باشند، فعالیت بیش از توان به عضلات فشار وارد می‌کند.

پیشنهاد فر نیوز
گردشگری به هیچ وجه اولویت کاری تیم مدیریت ارشد استان نبوده و نیست و همینکه بتوانند با روزمرگی اوضاع و احوال کرمانشاه را سپری کنند به خودی خود شق القمر کرده اند

وی در رابطه با پیشگیری از بروز مسمویت غذایی در طول مسیر، افزود: غذای مصرفی به صورت تازه مصرف شود، چون مواد غذایی یا باید در زنجیره سرد باشند یا در اولین فرصت بعد از طبخ مصرف شوند. برای استفاده از سبزیجات و میوه‌جات حتما مراحل گندزدایی و انگل‌زدایی انجام شود تا از بیماری‌های گوارشی جلوگیری شود. همچنین به تاریخ اعتبار و شرایط نگهداری مواد غذا و نوشیدنی‌های مصرفی توجه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *