حضور امیرعبداللهیان در محل سفارت ایران در ریاض

حضور امیرعبداللهیان در محل سفارت ایران در ریاض

وزیر امور خارجه که امروز (پنجشنبه) ۲۶ مرداد ماه در رأس هیأتی و در پاسخ به دعوت فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی به این کشور دعوت شده بود، در ادامه برنامه‌های حضورش در ریاض در سفارتخانه جمهوری اسلامی ایران در ریاض حضور یافت و از این محل بازدید کرد.

علیرضا عنایتی سفیر جدید ایران در نیز در این بازدید حضور داشت. عنایتی که در سفر او را همراهی می‌کرد، در محل جدید ماموریتش مستقر خواهد شد. امیرعبداللهیان پیش از این گفته بود: پروسه اداری سفیر عربستان در عمان که برای تصدی این سمت در تهران معرفی شده، انجام شده است و طی روزهای آینده هر دو سفیر مستقر می‌شوند. سفیر ما در سفر من در روزهای آینده به ریاض به محل ماموریت می‌رود و ماموریت خود را رسما شروع خواهد کرد و سفیر عربستان هم بزودی به ایران می‌آید و مستقر می‌شود. الان کادرهای دیپلماتیک ما در دو کشور مستقر هستند و همه خدمات کنسولی و اقدامات سیاسی لازم بین دو کشور انجام می‌شود.

حضور امیرعبداللهیان در محل سفارت ایران در ریاض

سفارت ایران در ریاض پس از هفت سال و نیم بعد از قطعی روابط عربستان با ایران، در ۱۶ خرداد ماه سالجاری توسط علیرضا بیکدلی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه رسما گشایش یافت و حسن زرنگار ابرقویی کاردار سفارت ایران در این مدت مشغول به فعالیت بود.

امروز پس از ورود به ریاض در محل وزارت خارجه عربستان مورد استقبال همتای خود قرار گرفت و به مدت سه ساعت و نیم با وی به گفت‌وگو پرداخت.

وزیر خارجه عربستان در دیدار امیرعبداللهیان با بیان اینکه منتظر سفر رئیس جمهور ایران به ریاض هستیم، گفت: همه وزارتخانه‌های دولتی عربستان موظفند که زمینه موفق این سفر را فراهم کنند.

امیرعبداللهیان در این باره در صفحه خود در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت:امروز در ریاض با همتایم فیصل بن فرحان به مدت سه و نیم ساعت دیدار و گفت‌وگوی ثمربخش داشتیم. در خصوص آخرین وضعیت توسعه روابط دوجانبه و همکاری‌ در زمینه‌های مورد علاقه فیمابین و همچنین تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و جهان اسلام گفت‌وگو کردیم.

وزیر خارجه ایران پس از این ملاقات طولانی در نشستی خبری به همراه فیصل بن فرحان به تشریح رایزنی‌های انجام شده پرداخت.

فیصل بن فرحان‌ در این نشست خبری از عزم این کشور برای تقویت مناسبات دوجانبه با ایران سخن گفت و اعلام کرد که منتظر سفر رئیسی به این کشور هستند. امیرعبداللهیان هم روابط دو کشور را رو به پیشرفت خواند و با اعلام پذیرش دعوت پادشاه عربستان توسط رئیسی برای سفر به این کشور گفت که این سفر در زمان خود انجام خواهد شد.

سفر امیرعبداللهیان در پاسخ به دعوت فیصل بن فرحان و همچنین در پاسخ به سفر وزیر خارجه عربستان در ۲۷ خرداد ماه سالجاری انجام شده است.