حمله تروریستی شیراز زیر ذره‌بین مجلس

حمله تروریستی شیراز زیر ذره‌بین مجلس

عصر یکشنبه ۲۲ مرداد بار دیگر دو مهاجم مسلح به حرم مطهر حمله کرده و تعدادی از زائران و مجاوران مجروح شدند و دو نفر به شهادت رسیدند. مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. از همان لحظات ابتدایی مسئولان در رده‌های مختلف ضمن محکومیت این ، دستور رسیدگی فوری به ابعاد این حادثه و برخورد با عاملان این جنایت را صادر کردند.

نمایندگان شورای اسلامی نیز از همان لحظات ابتدایی در قالب توییت، مصاحبه و یا پیام قول پیگیری این ماجرا تا روشن شدن ابعاد دقیق آن را صادر کردند و هیاتی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به استان فارس سفر و از نزدیک از محل وقوع حادثه بازدید کرد و در جریان چگونگی حادثه قرار گرفت.

شهریار حیدری نائب رئیس کمیسیون ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بازدید این هیات گفت: فردی که این اقدام تروریستی را انجام داده اصالتا تاجیکی است، در روسیه تحصیل کرده و در یکی از کشورهای همسایه آموزش دیده است. این فرد به دنبال عملیات تروریستی در ایام عاشورا در شیراز بود که موفق نشد. نهایتا رفت‌وآمدهایی در حرم شاهچراغ داشته و کاملا وضعیت را شناسایی کرده و بعد با اسحله‌ای مجهز به ۷ خشاب و ۲۷۰ تیر آماده می‌کند. قصد او حمله در زمان نماز به نمازگزاران بوده تا تلفات سنگین‌تری داشته باشد.

ابراهیم عزیزی، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای نیز در همان لحظات اولیه وقوع این حادثه گفت: بلافاصله بعد از وقوع حمله تروریستی نیروهای انتظامی و امنیتی وارد صحنه شدند که بنا بر گزارش‌ها، عامل اصلی حمله تروریستی دستگیر شده و در اختیار نیروهای امنیتی است؛ تلاش می شود عوامل اصلی و پشتیبان شناسایی و با آن ها برخورد شوند. کما این که تاکنون چند نفر را که احتمال همراهی و پشتیبانی آن ها وجود داشت، دستگیر شدند. براساس وظایف نظارتی، کمیسیون این موضوع را همه جانبه بررسی کرده و گزارش را به مقامات مسئول و مردم منعکس کند.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در جلسه علنی روز دوشنبه در واکنش به این حمله تروریستی گفت: ناامن سازی کشور و برهم زدن آرامش مردم و مختل کردن زندگی روزمره مردم پروژه همیشگی دشمنان ملت ایران است که در هفته‌های اخیر شدت یافته است اما با هوشیاری نیروهای امنیتی خنثی شده است. ملت ایران از دستگاه قضایی انتظار دارد مانند همیشه مرتکبین و مسببان این جنایت را با قید فوریت به اشد مجازات برساند.

حمله تروریستی شیراز زیر ذره‌بین مجلس

همچنین ولی الله بیاتی، سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ضمن محکومیت این اقدام تروریستی، بیان کرد: اماکن مذهبی برای هر کشور و هر مردمی جایگاه خاصی دارد و اقدام تروریست‌ها در مکانی مذهبی، حاکی از آن است که داعش و دشمنان جمهوری اسلامی ایران به دنبال آسیب رساندن به مردم هستند و از ابتدا نیز دنبال قتل‌عام مردم بودند. کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ابعاد این حادثه را بررسی خواهد کرد و با دعوت از مسئولان دستگاه‌های مربوطه جزییات این حادثه را رسیدگی خواهد کرد.

رئیس دیوان محاسبات نیز با محکوم کردن این حمله تروریستی در پیامی گفت:‌ انتظار می‌رود دستگاه‌های امنیتی به سرعت آمران و دست های پشت پرده این حادثه تروریستی را شناسایی و تدابیر لازم برای پیشگیری از این قبیل وقایع را اتخاذ نمایند تا ان‌شاءالله شاهد تکرار این حوادث ناگوار نباشیم.

همان طور که نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید داشتند، دشمن همواره به دنبال تهاجم و آسیب رساندن به مردم بوده و از هیچ ضربه‌ای دریغ نمی‌کند. روشن شدن ابعاد این حادثه تروریستی و ممانعت از تکرار چنین ترورهایی از دیگر اولویت هایی به شمار می رود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر روی آن تاکید داشته و کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی نیز قول پیگیری ابعاد این حادثه تروریستی تا روشن شدن دقیق ابعاد حادثه را داده اند.