خبر بد برای دشمنان | تولید یک رادار خاص برای جنگنده کوثر

 خبر بد برای دشمنان | تولید یک رادار خاص برای جنگنده کوثر

امیر سرتیپ دوم افشین خواجه‌فرد مدیرعامل سازمان صنایع هوایی در گفت‌وگوی تلویزیونی با ویژه برنامه هفته صنعت دفاعی شبکه دوم سیما، با اشاره به دستاوردهای این سازمان، گفت:‌ پروژه قاهر را در دو ویرایش جدید که بدون سرنشین است، طبق دو ماموریتی که به ما واگذار شده بر روی آن کار می‌کنیم. البته یکی از نیروها خواستار استفاده از این هواپیما شده که در مورد مقرر اعلام خواهد شد.

وی افزود: اکنون ویرایشی از آن هواپیما را به یک کاربرد رسانده‌ایم. حتی در فرآیند توسعه آن محصول نیز، محصول میان‌راهی استخراج کرده‌ایم که از نظر اقتصاد کار و توسعه فناوری بسیار اهمیت دارد.

امیر خواجه‌فرد با بیان اینکه ما قاعدتاً باید هواپیمای قاهر را به عنوان یک محصول تحقیقاتی و توسعه فناوری استفاده می‌کردیم،‌ تصریح کرد: اما، همان محصول میان‌راهی که توسعه فناوری بود، یک مشتری با یک کاربرد بسیار ویژه در یکی از نیروهای مسلح پیدا کرد که در ماه‌های آینده شاهد آن خواهیم بود.

 خبر بد برای دشمنان | تولید یک رادار خاص برای جنگنده کوثر

مدیرعامل سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح درباره هواپیمای سیمرغ نیز، بیان کرد: هواپیمای سیمرغ یک هواپیمای ترابری ۴ تا ۶ ت‍ُن است. در نقشه راهی که حتی قبل از انقلاب برای خرید هواپیما داشته‌ایم چنین هواپیمایی در نقشه راه خرید قرار داشته است. امروز با تلاش جوانان عزیزمان این هواپیما پرواز کرده است.

وی با اشاره به جت آموزشی یاسین که برای آموزشی خلبانی در نیروهای مسلح طراحی و تولید شده است، افزود: در حوزه هواپیمای جت آموزشی یاسین اولین فروند نمونه معیار تولید را ساختیم که به موازات آن چند فروند دیگر را در خط تولید داریم. البته قرار است در یک یا دو هفته آینده این هواپیما پرواز کند.

امیر خواجه‌فرد در ادامه با بیان اینکه تعدادی از جنگنده‌های کوثر آماده است و احتمالاً در هفته دفاع مقدس یک مانوری را از این هواپیما داشته باشیم، بیان کرد: هواپیمای جنگنده کوثر در حال تجهیز به سلاح‌های روز دنیاست.

وی ادامه داد: موشک‌ها و راکت‌های هوشمند در حال پیاده‌سازی بر روی جنگنده کوثر است و رادار خاصی را برای این هواپیما آماده کرده‌ایم.