خبر خوش وزیر راه در هفته دولت

خبر خوش وزیر راه در هفته دولت

مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه نشست امروز (دوشنبه، 30 مردادماه) با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، گفت: برحسب وظیفه در کمیسیون عمران مجلس حاضر شدیم تا به سؤالات نمایندگان در در خصوص میزان پیشرفت کارهایی که این روزها در دستورکار داریم توضیحاتی ارائه دهیم و درخواست‌های تقنینی و نظارتی خودمان را از آن‌ها مطرح کنیم.

وی افزود: در حوزه مسکن روستایی هدفگذاری مناسبی برای واگذاری زمین به مردم داشتیم، تمام تلاش‌مان این است که 500 هزار قطعه زمین در روستاهای کشور به مردم واگذار کنیم، این دستورکار جدید بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی است و از آخر این هفته ابتدا در استان خراسان رضوی، سپس قم و سایر استان‌ها این اقدام انجام خواهد شد.

بذرپاش

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: یکی از سیاست‌های ما این است که طرح‌های هادی روستاها که در برخی از روستاها دچار مشکل است، اصلاح و بازنگری شود.

بذرپاش خاطرنشان کرد: همچنین نظام فنی در حوزه ساخت و ساز مسکن روستایی نیازمند تجدیدنظر است و مبحث جدیدی در مقررات ملی ساختمان برای ساخت و ساز مساکن روستایی مطابق با تفاهم‌نامه‌ای که با بنیاد مسکن و با همکاری مرکز تحقیقات وزارت راه، ایجاد می‌شود؛ امیدواریم حضور بنیاد مسکن در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده نیز شتاب بیشتری پیدا کند.

وی در رابطه با اقدامات صورت گرفته در زمینه ساخت مسکن، افزود: برای ساخت یک میلیون و 480 هزار واحد مسکن ملی اقداماتی انجام شده و الحاق زمین به محدوده‌های شهری با سرعت بیشتری در حال انجام است، اما از این جا به بعد کار کمی دشوارتر خواهد شد، چرا که عموم زمین‌ها دارای معارض بوده و انجام فرآیندهای الحاق زمان بیشتری نیاز دارد، چرا که الحاقات زمین‌های آسان‌تر انجام شده است.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: از این پس با تزریق منابع مالی به طرح‌ها با روش‌های جدید تأمین مالی عملیات ساخت نیز سرعت بیشتری پیدا خواهد کرد. عرضه زمین نیز در برای اجرای قانون جوانی جمعیت، گروه‌ساز، شخصی‌ساز و واگذاری زمین در روستاها در کنار ساخت انبوه‌سازی و ارائه تسهیلات برای خودِ مالکان اقدامات دیگری است که در حال انجام است.

بذرپاش خاطرنشان کرد: در سال 1402 در بخش بانکی گشایش‌های خوبی صورت گرفته، اما هنوز رضایت کاملی وجود ندارد. در تأمین و واگذاری زمین نیز پیشرفت‌های خوبی داشتیم و امیدواریم طی 7 ماه باقیمانده از سال، سرعت کار افزایش پیدا کند. در هفته دولت نیز صد هزار واحد مسکونی شهری، روستایی و بافت فرسوده تکمیل و تقدیم مردم خواهد شد.