خودرو یک میلیادی در بازار پنج – شش میلیارد شد / کیا سلتوس جذاب اما کمیاب + جدول قیمت

واردات خودرو به هزارتوی عجیب و غریبی بدل شده است. در حالی که همه نهادهای حاکمتی و نظارتی با ورود انواع خودروها به داخل کشور موافق هستند اما همچنان این بازار بدون پشتوانه مانده و تشنه واردات است. ورود محدود محصولات پر طرفدار باعث شده عرضه و تقاضا در بازار خودرو بهم بخورد. خودرو‌هایی که ابتدا نرخ علی الحساب داشتند و مدتی بعد نرخ قطعی آن‌ها نیز تقریبا مشخص شد.

یکی از این خودرو، محصول کره‌ای کیا سلتوس است. خودرویی که در سقف قانونی یعنی محدوده ۲۰ هزار دلاری جای دارد و در زمان ورود به کشور، قیمت علی الحساب آن یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تعیین شد و چند هفته بعد دعوتنامه تسویه حساب برای مشتریانی که قبلا خودرو کیا سلتوس را در سامانه یکپارچه انتخاب کرده بودند صادر شده و قیمت نهایی این محصول مشخص شد.

قیمت+سلتوس

به گونه‌ای که در دعوتنامه بیان شده بود که مبلغ نقدی یک میلیارد و ۷۲۴ میلیون تومان جهت تکمیل وجه به حساب بانکی اعلام شده واریز شود؛ بنابراین با این دعوتنامه، پرونده قیمت قطعی خودروی وارداتی سلتوس با رسیدن به قیمت ۲.۶۲۵.۰۰۰.۰۰۰ تومان بسته شد. رقمی قابل توجه که هیچ نشانی از یک خودروی اقتصادی برای مردم ندارد و تنها برای گروه خاصی است که توانانی پرداخت حدود سه میلیارد تومان را دارند.

اما نکته قابل تامل در خصوص این خودرو، به فضای مجازی و جولان دلالان خودرو برمی گردد. جاییکه چند روزی است که قیمت این خودرو به ارقام عجیبی همچون ۵ تا ۶ میلیارد تومان نیز رسیده است که بیان گر افزایش دو برابری نسبت به قیمت قطعی در سامانه یکپارچه است.

آشفتگی قیمت برای این خودروی وارداتی کره‌ای نشان می‌دهد که در سکوت و شاید بی خبری سازمان حمایت و وزارت صمت، قیمت خودرو‌های وارداتی به دست دلالان افتاده است و ممکن است این رویه به سراغ سایر خودرو‌های وارداتی در هفته‌ها و ماه‌های آینده نیز برود. موضوعی که می‌تواند منجر به التهاب در بازار خودرو‌های خارجی منجر شود و اهداف قانون گذار از ابلاغ قانون واردات خودرو را به حاشیه ببرد؛ چراکه یکی از اهداف مهم واردات خودرو به کشور این بود که با واردات خودرو، قیمت‌ها در بازار خودرو به خصوص خودرو‌های خارجی تعدیل شود. اما حالا با افزایش دو برابری قیمت یک خودروی وارداتی به شش میلیارد تومان، این هدف رنگ خواهد باخت.

پیشنهاد فر نیوز
۶۰ فروند هواپیما و بالگرد در دولت سیزدهم خریداری شد/ افتتاح ۲ هزار طرح بزرگ در ایام فجر

کیا سلتوس

آگهی‌های فروش خودرو‌های وادراتی در فضای مجازی در شرایطی روز به روز داغ‌تر می‌شود که اسفندماه سال گذشته، وزارت صمت در زمان شروع نام نویسی خودرو‌های وارداتی در اطلاعیه‌ای گفته بود: انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو، به اشخاص (حتی به صورت وکالتی) و نیز فروش حواله خودرو به صورت وکالتی ممنوع است. امکان صلح خودرو‌های وارداتی وجود ندارد. همچنین امکان انتقال سند خودرو به مدت یک سال از زمان خرید و نیز امکان ثبت‌نام و خرید برای اشخاص حقوقی وجود ندارد. حال باید منتظر ماند و دید که واکنش سازمان حمایت و وزارت صمت به آگهی فروش خودرو‌های وارداتی در فضای مجازی چیست و آیا برخوردی خواهد شد یا خیر؟