داروهای مخدر تنها با نسخه معتبر پزشک ارائه شود/افزایش ۲۷ درصدی آمار تلفات ناشی از مصرف داروهای مخدر در بهار سال جاری-

  • lira card

رییس مرکز کنترل کیفی آزمایشگاه‌های سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: برخی داروهای مخدر که با مجوز وزارت بهداشت در داروخانه ها عرضه می شود به دلیل ایجاد عوارض جبران ناپذیر حتما باید با نسخه معتبر پزشک در اختیار متقاضی قرار گیرد و هر نسخه نیز تنها یکبار پیچیده شود.

داروهای مخدر تنها با نسخه معتبر پزشک ارائه شود/افزایش ۲۷ درصدی آمار تلفات ناشی از مصرف داروهای مخدر در بهار سال جاری-

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، مریم اخگری با بیان این مطلب گفت: از داروخانه ها درخواست می شود که از ارائه داروهای مخدر بدون نسخه پزشک به افراد به خصوص قشر جوان شدیدا خودداری کنند چرا که مصرف خودسرانه داروهای مخدر و بدون دستور و نظارت پزشک موجب ایجاد وابستگی، اعتیاد و گاهی مرگ خواهد شد.

وی همچنین در خصوص تجویز خودسرانه داروهای مخدر نیز هشدار داد و افزود: تجویز خودسرانه داروهای مخدر بدون دستور پزشک در گروه های سنی مختلف به ویژه گروه های مسن بسیار خطرناک است زیرا این افراد به دلیل شرایط سنی خود مصرف کننده داروهای متعدد هستند و ممکن است تجویز داروی خودسرانه آنان را دچار مشکل کند.

اخگری تصریح کرد: مصرف همزمان داروهای مخدر با سایر داروهایی که بر سیستم اعصاب حرکتی تأثیرگذار است به دلیل مکانیسم تجمعی آن ها احتمال ایجاد مسمومیت های منجر به فوت را در افراد به دنبال خواهد داشت.

وی در خصوص عرضه برخی داروها در عطاری های نیز اظهار داشت: متأسفانه برخی افراد سودجو به منظور دستیابی به منفعت مالی از داروهای غیرمجاز برای ترک اعتیاد، چاقی و لاغری و … استفاده کرده و این داروها را در عطاری ها و در قالب داروی گیاهی در اختیار مردم قرار می دهند که موجب ایجاد عوارض شدید، مسمومیت و حتی مرگ خواهد شد.

رییس مرکز کنترل کیفی آزمایشگاه های سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به برگزاری جلساتی در دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت به منظور ساماندهی عرضه داروهای سنتی و گیاهی گفت: در این جلسات در خصوص ارائه داروهای سنتی و گیاهی در عطاری ها و لزوم ساماندهی ارائه خدمات طب سنتی و مکمل بحث و تبادل نظر می شود که امیدواریم نتیجه این جلسات منجر به جلوگیری از عرضه داروهای غیرمجاز در عطاری ها به مردم شود.

اخگری از مردم درخواست کرد: از خرید اشکال مختلف دارو مثل قرص، کپسول و شربت های دست ساز از عطاری ها جدا خودداری کنند زیرا عطاری ها اجازه فروش دارو ندارند بلکه آن ها صرفا مجاز به فروش پودر یا خود گیاه برای برخی امراض هستند.

وی با بیان اینکه داروهای دست ساز عرضه شده در عطاری ها بعضا دارای ترکیبات غیرمجاز و خطرآفرین هستند، اظهار داشت: حتی داروهای گیاهی طبیعی نیز حاوی ماده مؤثره هستند که می تواند با داروهای شیمیایی در حال مصرف تداخل فارموکولوژیک واضح ایجاد کرده و منجر به بروز عوارض جبران پذیر و حتی جبران ناپذیر شود.

اخگری توصیه کرد که مصرف هر داروی گیاهی طبیعی در صورت همزمانی با داروهای شیمیایی به خصوص در افراد مسن حتما با دستور و اجازه پزشک معالج صورت گیرد.

مرگ 786 نفر با مصرف داروهای مخدر در بهار امسال

بر اساس آمارهای موجود در سه ماهه نخست سال جاری یکهزار و 430 نفر بر اثر سوءمصرف مواد در کشور جان خود را از دست دادند که از این تعداد 786 نفر بر اثر داروهای مخدر جان باخته اند.

متأسفانه آمار تلفات ناشی از مصرف داروهای مخدر در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 27 درصد افزایش داشته که عمده این موارد به دلیل ناآگاهی از عوارض و تبعات و مصرف خودسرانه آن ها اتفاق می افتد.

بر اساس این گزارش در این مدت در مجموعه یکهزار 430 نفر در کشور بر اثر سوءمصرف مواد جان خود را از دست دادند که از این تعداد یکهزار و 218 نفر مرد و 212 نفر زن بودند. آمار تلفات اعتیاد در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 14 درصد افزایش یافته است.

گفتنی است از کل تلفات سوءمصرف مواد در بهار امسال، 173 نفر بر اثر مصرف مواد مخدر، 40 نفر مواد محرک، 786 نفر داروهای مخدر، 215 نفر مصرف همزمان مواد مخدر و محرک با داروی مخدر و 163 نفر سوءمصرف همزمان چند دسته مواد و دارو جان خود را از دست داده اند.