دختر کرد اوراماناتی و رئیس جمهور آینده !!

 ساناز بهمن اورامانی / منطقه اورامانات دارای چهار شهرستان روانسر، پاوه، جوانرود و ثلاث باباجانی است. طی دهه اخیر روستاهایش به سمت خالی شدن از سکنه رفته است.تنها بخشی از کوردهادر منطقه اورامانات زندگی می‌کنند. بخش‌های منطقه اورامانات در استان کردستان و استان کرمانشاه و اقلیم کوردستان عراق پراکنده است. منطقه اورامانات با وجود برخورداری از منابع غنی و نیروی انسانی ماهر از نظر توسعه و پیشرفت از مناطق فقیر و توسعه نیافته ایران است. از نظر شاخص توسعه انسانی که با محاسبه امید به زندگی،آموزش و درآمد به دست می‌آید، در سطح بسیار نازلی قرار دارد.

 از نظر سطح توسعه بهداشتی، دسترسی به بیمارستان‌های درمانی و حتی کتابخانه‌ها و کارگاه‌های صنعتی، وضعیت نامناسب جاده‌ها و عدم توجه به توسعه تجارت و ترانزیت و ایجاد زیرساخت‌های مبادلات اقتصادی و مرزی، نشان می‌دهد که حرکت به سمت تمرکز گرایی و توزیع عادلانه امکانات و منابع کشور را جدی نگرفته‌ایم. ۷ برنامه توسعه بعد از انقلاب نصیب چشمگیری برای این منطقه توسعه نیافته فقیر نداشته است. با این عمق مظلومیت و محرومیت ساکنان این منطقه نابرخوردار ناامیدانه چشم به رئیس جمهور آینده ایران دوخته اند. مردم کار می‌خواهند، بهداشت و درمان می‌خواهند، سرپناه می‌خواهند، آموزش مکفی می‌خواهند، رفاه می‌خواهند، می خواهند از نعمت تجارت در مرزهایشان استفاده کنند. این‌ها حق مسلم آنان است و اگر مردمی از این حقوق و امکانات برخوردار نباشند، باید بپذیریم که حداقل، رئیس جمهور آینده مسئول است.

رئیس جمهور آینده باید انصاف داشته باشد و به ما نابرخورداران حق بدهد برای سیر کردن شکم اعضای خانواده و تامین نیازهای اولیه، او را مورد مخاطب قرار دهیم. مشکلات اقتصادی مردم اورامانات دردناک است. مشکل سرمایه‌گذاری نکردن در اورامانات، مهاجرت به تهران و دیگر کلان شهرها برای دست زدن به کارهایی نازل در میدان‌های تربار و انبارها، کارگاه‌ها و کنار خیابان‌ها و… برای لقمه نان در پی دارد و در ادامه کولبری و دست و پنجه نرم کردن با کوه و دره و گردنه و برف و بوران گاه مرگ را منجر می‌شود. مرگ بر اثر سقوط از بلندی، مرگ بر اثر اصابت گلوله. و دست آخر شاید از سعدی بیاموزند نتوان مُرد به خاری که من اینجا زادم.

جناب آقای رئیس جمهور انصاف داشته باشید هم اکنون که شما را مورد خطاب قرار داده ام طبیعت اورامانات در آتش می سوزد و اکوسیستم آن در حال نابودی است. کمر مردم اورامانات در حال خُرد شدن است و به یاد بیاوریم که جنگ ۸ ساله عراق علیه ایران، دلیران کورد اورامانات در مجموع ۴ شهرستان که نام بردم در کنار سایر دلیرمردان ایرانی، در خط اول جبهه مردمی، شجاعانه در برابر ارتش متجاوز عراق بعثی جنگیدند.

سپری محکم و نفوذ ناپذیر بودند در برابر ارتشی تا بن دندان مسلح، جان دادند علیل و معلول شدند برای پاسداری از خاک میهن و فراهم آوردن آسایش و آرامش ملت. شما به آنان چه می‌خواهید بدهید؟ غفلت و بی‌توجهی کافی است. اجرای سیاست عدم تمرکز، سرمایه‌گذاری در چهار شهرستان محروم و مظلوم اورامانات و عادلانه و منصفانه توزیع کردن اعتبارات در بودجه‌های سالانه و در نتیجه ایجاد اشتغال برای کوردان سخت کوش اورامانات، نخستین گام برای جبران مافات است. موهبت‌های میهن را از کوردان اورامانات، و هر پیرامون نشین دیگر این سرزمین، دریغ نکنید پیامدهای خوشایندی نخواهد داشت. این را تاریخ می‌گوید.