در تفاهم اخیر با آمریکا، ایران پیروز شد

در تفاهم اخیر با آمریکا، ایران پیروز شد

«خالد آل همیل» تحلیلگر و روزنامه‌نگار با سابقه سعودی که از مخالفان سرسخت و در منطقه است، به خبر توافق اخیر تهران و واشنگتن برای آزادسازی بخشی از پول ایران در کشورهای دیگر در مقابل آزادی چند واکنش نشان داد.

مشاور روزنامه «الجزیره» عربستان سعودی در مطلبی که در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق) منتشر کرد نوشت، «روشن است که نمی‌شود با دولت دموکرات آمریکا، جز با فشار و چالش تعامل کرد. گواه این امر هم این است که ایران توانست موافقت آمریکا برای آزادی شماری از زندانیانش در واشنگتن و دسترسی به بیست میلیارد دلار [از پولهایش] در عراق را به دست آورد. همچنین ایران به نُه میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده‌اش دست می‌یابد».

رئیس مرکز مطالعات و مشاوره رسانه‌ای در ریاض، ادامه داد: «همچنین ایران موافقت آمریکا برای حفظ ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود و غنی‌سازی در سطح ۶۰ درصد را حفظ کند و در مقابل همه اینها فقط پنج ایرانی با تابعیت آمریکایی را آزاد کند».

آل همیل در ادامه سوالی مطرح کرد و پاسخ داد: «چه کسی پیروز شد و چه کسی شکست خورد و خاک را لیسید [پوزه‌اش به خاک مالیده شد]؟ بله، بایدن و دولت او و ایران هم پیروز شد».

این تحلیلگر سعودی از کشورهای عربی خواست تا از این تفاهم درس بگیرند و به دولت آمریکا اعتماد نکنند. او نوشت: کشورهای عربی از این توافق آمریکا و ایران چه درسی باید بگیرند؟ بله؛ عدم اعتماد به دولت آمریکا و اینکه گزینه کشورهای عربی و در رأس همه، عربستان، تعامل با شرق و غرب بر اساس منافع خودشان باشد نه منافع آمریکا».

در تفاهم اخیر با آمریکا، ایران پیروز شد1

تصویر توییت آل همیل