دو راهبرد موفق بورس / ابزار معاملاتی جدید در بازار سهام

بورس بازاری است شفاف و کارا که به افراد اجازه می‌دهد سهام شرکت‌ها را معامله کنند از طرفی این امکان را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد که تامین مالی کنند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، فعال شدن تابلوی سبز و انرژی تجدیدپذیر و برق تجدیدپذیر در بورس را دو راهبرد موفق بورس برشمرد.

مالک شریعتی نیاسر، عضو کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه کشور با اشاره به ارائه طرح دو فوریتی کمیسیون انرژی به هیات رئیسه مجلس در سال گذشته، گفت: طبق این طرح قرار بود دولت و وزارت نفت اجازه داشته باشند بخشی از ظرفیت گاز طبیعی در زمستان و زمان اوج مصرف را قطع کنند و طی تفاهم نامه‌ای، صنایع در زمان اوج مصرف به تعمیرات بروند و مابه ازای عدم استفاده از گاز طبیعی، معادل قیمت صادراتی فراورده‌های غیر قابل سوخت را پرداخت کنند.

جلوگیری از ناترازی انرژی

وی در خصوص دلیل اجازه دولت و وزارت نفت طبق طرح دو فوریتی، عنوان کرد: فراورده‌های نفتی چون گازوئیل جزو تبصره 14 منابع هدفمندی یارانه‌ها است، با اجرای این طرح نه تنها صنایع ضرر نکرده بلکه جلوی ناترازی انرژی نیز گرفته می‌شود.

تضمین خرید گواهی‌های صرفه‌جویی انرژی

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس با بیان اینکه این طرح در دستور هفتگی مجلس است، ادامه داد: از دیگر اقدامات مهم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی می‌توان به بحث تضمین خرید گواهی‌های صرفه‌جویی انرژی اشاره کرد که قاعدتا باید در بورس آمده و قیمت‌گذاری شود.

ابزار معاملاتی جدید در بورس

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس یازدهم با اشاره به اینکه تضمین گواهی‌های صرفه جویی انرژی به عنوان یک ابزار معاملاتی جدید در بورس به توسعه این بازار کمک خواهد کرد، گفت: هدف از انجام معاملات این گواهی در بورس انرژی استفاده از مکانیزم‌های تشویقی برای استانداردسازی مصرف انرژی صنایع است تا از طریق این مکانیزم، انرژی صرفه‌جویی‌شده توسط صنایع در اختیار خود آنها قرار بگیرد و بتوانند تا چند سال به فروش حامل‌ های انرژی صرفه‌ جویی‌شده خود بپردازند.

وی اضافه کرد: گواهی صرفه‌جویی انرژی یک ابزار جدید مالی و یک اوراق بهادار است که حجم مشخصی از یک حامل انرژی صرفه‌جویی‌شده را نمایندگی می‌کند.

دو راهبرد موفق و ممتاز بورس

نماینده مردم تهران در پایان افزود: فعال شدن تابلوی سبز و انرژی تجدیدپذیر و برق تجدید پذیر در بورس به عنوان دو راهبرد موفق و ممتاز بورس محسوب می‌شود.

شریعتی مطرح کرد: مجلس موضوع انرژی تجدیدپذیر و برق تجدیدپذیر را در قانون بودجه ۱۴۰۲ و ۱۴۰۱ پیگیری می‌کرد که در قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق آن را به تصویب رساند.

به گفته سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس؛ در حال حاضر نرخ‌گذاری برق تجدیدپذیر در بورس اتفاق می‌افتد و سرمایه‌گذاران مطمئن هستند با نرخ بالاتری می‌توانند آن را فروخته و از رایزنی برای جبران هزینه‌ها خارج می‌شوند.