دیپلمات‌های دانمارک و هلند احضار شدند

دیپلمات‌های دانمارک و هلند احضار شدند

به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت امور خارجه شامگاه دوشنبه اعلام کرد که کاردار سفارت و مشاور سفیر هلند در آنکارا را به دلیل هتک حرمت به‌ ساحت مقدس در این کشورها احضار کرده است.

شبکه تلویزیونی «تی آر تی» ترکیه هم به نقل از منابع دیپلماتیک این کشور اعلام کرد: افراد مذکور از ناراحتی آنکارا از این حملات نفرت انگیز مطلع شدند و رد این اقدامات و محکومیت آن ها از سوی ترکیه به شدیدترین شکل ممکن را مورد تاکید قرار دادند.

وزیر خارجه ترکیه پیشتر از همتای دانمارکی خود خواسته بود تا برای مقابله با هتک حرمت به قرآن کریم اقدام کند.

یک منبع در وزارت خارجه ترکیه اعلام کرده بود که «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه در گفتگوی تلفنی با «لارس لوکه راسموسن» وزیر خارجه دانمارک، از وی خواسته بود تا این کشور برای جلوگیری از سوزاندن قرآن اقدام فوری انجام دهد.

دیپلمات‌های دانمارک و هلند احضار شدند

وزیر خارجه ترکیه دراین تماس تلفنی، حملات مذبوحانه مستمر علیه قرآن را محکوم کرده بود.

اعضای یک گروهک راست افراطی دانمارکی ضداسلامی چندی پیش بار دیگر یک نسخه از قرآن کریم را مقابل سفارت پاکستان در کپنهاگ پایتخت دانمارک هتک حرمت کردند. گروه افراطی «وطن پرستان دانمارکی» در اقدامی موهن یک نسخه از قرآن کریم را آتش زدند. عناصر این گروهک همچنین پرچم پاکستان را زیر پا گذاشتند.

خبرگزاری فرانسه هم در روزهای گذشته اعلام کرد که «ادوین واگنسولد»، رئیس بخش هلندی جنبش اسلام‌هراسانه راست افراطیِ «پگیدا» با حضور مقابل سفارت ترکیه در لاهه، یک نسخه از قرآن کریم را زیر پا گذاشت و پاره کرد.

این فرد هتاک زمستان پارسال نیز یک نسخه از قرآن کریم را در مقابل پارلمان هلند پاره کرده بود.