ذوق‌زدگی زلنسکی حقیر در کنار جنگنده‌های اف‌-۱۶ +فیلم

ذوق‌زدگی زلنسکی حقیر در کنار جنگنده‌های اف‌-۱۶ +فیلم

زلنسکی گفت که اوکراین ۴۲ جنگنده اف-۱۶ از و دریافت خواهد کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور لوکراین پس از سوئد به هلند رفت و با «مارک روته» نخست وزیر این کشور در پایگاه هوایی نظامی در شهر جنوبی آیندهوون دیدار کرد.

واشنگتن روز جمعه با درخواست هلند و دانمارک برای تحویل اف-۱۶های ساخت آمریکا به اوکراین موافقت کرد. اوکراین مدت‌هاست که به دبنال این جنگنده‌های پیشرفته است.

دولت‌های هلند و دانمارک نیز در ائتلافی برای آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با جت‌های جنگنده پیشرفته تلاش می‌کنند. وزیر دفاع دانمارک روز جمعه گفت که آموزش خلبانان اوکراینی از این ماه آغاز می‌شود.

خبرگزاری رویترز همچنین تصویری از حضور زلنسکی و روته در کنار یک جنگنده اف-۱۶ در پایگاه هوایی آیندهوون را منتشر کرده است.

رییس‌جمهور اوکراین که پیش تر به سوئد رفته بود با گفتن این‌که عملکرد نیروهای هوایی اوکراین از روسیه ضعیف‌تر است، از توافق با سوئد برای تولید خودروهای نفربر زرهی در اوکراین و آغاز آموزش پرواز با جنگنده‌های سوئدی به خلبانان اوکراینی خبر داد.

رییس جمهور اوکراین در جریان سفر به سوئد، در جمع خبرنگاران گفت که اوکراین به همراه شرکایش در تلاش است که نه‌تنها در زمین، بلکه در هوا نیز نسبت به ارتش روسیه برتری داشته باشد.

زلنسکی گفت: «این‌که ما اقدامات قدرتمندانه‌ای انجام دادیم، حائز اهمیت است. مهم است که ظرف چند هفته اقدامات مقتضی انجام خواهد شد که من قویا باور دارم امکان داشتن جنگنده‌های مناسب را فراهم خواهد کرد. فردا و پس فردا، با کشورهای دیگری نیز مذاکره خواهم کرد و اطمینان دارم که به همراه شرکایمان، به نتایج خوبی در هوا دست پیدا می‌کنیم که روس‌ها این مزیت را ندارند.»

او گفت که ارتش اوکراین باید هوا را کنترل کند تا پیشروی بیشتر نظامیان اوکراین و آزادسازی «قلمروهای اشغال‌شده» توسط روسیه، انجام شود.

زلنسکی همچنین گفت: «ما در سرزمین خودمان هستیم. دقیقا می‌دانیم که برای چه می‌جنگیم و دقیقا می‌دانیم که پیروز خواهیم شد. امروز، ارتش ما در زمین هر کار ممکن و غیرممکنی را انجام می‌دهد و شاهد پیشروی‌مان در مسیرهای مختلفیم، در حالی که روسیه درحال عقب‌نشینی است. هر جایی که عقب‌نشینی نمی‌کند، هزاران تن (از نظامیانش) را از دست می‌دهد.»

با این وجود، رییس جمهور اوکراین بیان کرد که علی‌رغم پیشروی در زمین، نیروهای دفاعی اوکراین هنوز در هوا نسبت به ارتش روسیه برتری ندارند. چراکه مجهز به جنگنده‌های امروزی نیستند.

به گفته او، جنگنده سوئدی Saab JAS ۳۹ Gripen می‌تواند موقعیت اوکراین در هوا را تقویت کند.

افزون بر این، زلنسکی گفت که اوکراین به خودروهای زرهی نفربر بیشتری نیاز دارد و توافق بر سر تولید نفربرهای زرهی CV۹۰ در اوکراین گام مهمی است که موجب حفظ جان افراد شده و برای بازسازی زمان می‌خرد.

او با اشاره به این توافق میان اوکراین و سوئد، گفت: «ما امروز توافقی برای تولید CV۹۰ در اوکراین، تعمیر آن و سایر موارد آماده کرده‌ایم. هر کاری از دستمان بربیاید برای تولید اولین CV۹۰، در اسرع وقت در اوکراین انجام می‌دهیم.»

زلنسکی همچنین اعلام کرد که آموزش خلبانان اوکراینی برای پرواز با جنگنده‌های Saab JAS ۳۹ Gripen آغاز شده است.

رییس جمهور اوکراین در همین راستا گفت: «این جنگ است؛ چیزی خراب می‌شود و باید آن را تعمیر کرد. اما در کشورهای دیگر باید تعمیر کرد، نه در اوکراین. کار سختی است. باعث می‌شود زمان و انگیزه در میدان از دست برود. مهم‌تر از همه این‌که افراد از دست می‌روند. بنابراین، گام امروز، گامی قوی و رو به جلو است.»

حجم ویدیو: 3.63M
|
مدت زمان ویدیو: 00:00:18