رئیس مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد

روز گذشته به وقت محلی از طرف حزب جمهوری‌خواه به عنوان انتخاب شد.

این انتخابات پشت‌در‌های بسته و به صورت غیر علنی برگزار شد. جردن یکی از متحدان رئیس جمهور پیشین آمریکا (دونالد ترامپ) است.

به دنبال برکناری کوین مک کارتی از ریاست مجلس نمایندگان آمریکا و اوضاع هرج و مرج و بلاتکلیف مجلس قانونگذاری این کشور، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا که همچنان نفوذ زیادی بر حزب جمهوری‌خواه دارد در شبکه اجتماعی شخصی خود از جیم جردن نماینده ایالت اوهایو برای این پست حمایت کرد.

رئیس جمهور سابق آمریکا که با اتهامات زیاد‌ی در دادگاه فدرال آمریکا نیز روبرو است، اما به دنبال ورود دوباره به کاخ سفید در انتخابات ۲۰۲۴ است شب گذشته حمایت کامل خود را جیم جردن اعلام کرد.

ترامپ در بیانیه‌ای به بررسی ویژگی‌های مثبت جردن پرداخت و افزود: او یک رئیس مجلس عالی خواهد بود و مورد حمایت کامل و قاطع من است.حمایت ترامپ از جردن درحالیست که پیش از این «تروی نلز» نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس گفته بود که او قصد دارد ترامپ را به عنوان نامزد ریاست مجلس معرفی کند!

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه با ۲۱۶ رأی موافق و ۲۱۰ رأی مخالف، مک‌کارتی را از سمت ریاست این مجلس کنار گذاشتند تا لقب کوتاهترین زمان حضور در این سمت (۲۶۹ روز) از سال ۱۸۷۶ به او تعلق بگیرد.

مت گائتز نماینده جمهوری‌خواه پیش از این بار‌ها تهدید کرده بود که در صورت تصویب قانون موقت برای جلوگیری از تعطیلی دولت درخواست برکناری وی از ریاست مجلس نمایندگان را مطرح خواهد کرد. وی خواستار تصویب قانونی بلند مدت در زمینه تامین بودجه دولت فدرال آمریکا بود حتی به قیمت تعطیلی دولت فدرال آمریکا شده بود.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا انتخاب شد

مجلس نمایندگان آمریکا روز شنبه گذشته قانون موقتی را تصویب کرد که تامین بودجه سازمان‌های دولتی آمریکا برای ۴۵ روز را تمدید می‌کند.با تصویب این قانون توسط مجلس نمایندگان آمریکا و تایید آن در سنا، خطر تعطیلی دولت آمریکا تا ۴۵ روز آینده برطرف شده است. این قانون پس از تصویب شدن در مجلس نمایندگان، به مجلس سنا ارسال شده تا در آنجا نیز تصویب شود.تصویب این قانون موجب شکاف در میان جمهوری‌خواهان و در نهایت باعث برکناری مک کارتی شد.