راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ویروسی در دانش آموزان

به گزارش افق کرمانشاه از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر معصومه بیانی گفت: همه ساله در فصل سرما بیماری هایی مانند سرماخوردگی و عفونت های تنفسی زیاد می شود که علت مهم این اتفاق این است که در این فصول تجمعات برای حفظ گرما در محیط های بسته از جمله کلاس های درس مدارس زیاد می شود و دراین شرایط ارگانیسم ها از فرد به فرد دیگر انتقال پیدا می کند.

دکتر معصومه بیانی متخصص بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه طبق دستور سازمان جهانی، مهمترین مسئله برای پیشگیری از عفونت های تنفسی شستشوی دست‌ها است، بیان داشت: همه افراد و مخصوصا دانش آموزان شستشوی دست ها را بسیار جدی بگیرند، چون دست ها به عنوان عضوی که به دهان و بینی تماس می یابد، می تواند انتقال بیماری را ایجاد کند.

وی با ذکر این نکته که به خانواده ها توصیه می شود به فرزندان خود شستشوی دست ها را حداقل به مدت ۱۵ ثانیه آموزش دهند، ادامه داد: شستشوی دستها قبل از ورود به مدرسه، بعد از خروج از کلاس، قبل از خوردن غذا، قبل از سرویس و بعد از سرویس بهداشتی انتقال بیماری را کم میکند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: اگر در مدرسه همه‌گیری اتفاق بیفتد باید دانش آموز بیمار قبل از انتقال زنجیره وار به دیگر دانش‌آموزان از مراجعه به مدرسه خودداری نماید و با مراجعه به پزشک و استراحت در منزل سلامت خود را بدست بیاورد.

این متخصص اذعان داشت: در صورت همه‌گیری به مدیر مدرسه توصیه می شود دانش‌آموزان حتما از ماسک استفاده کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفت: یکی از راه های انتقال بیماری آنفولانزا از طریق سطوح آلوده می شود که پاکسازی و ضدعفونی از راه های بسیار مهم در پیشگیری این بیماری می باشد.

وی افزود: قبل از ورود به فصل سرما تزریق واکسن آنفولانزا با دستور پزشک در افراد واجد شرایط و پرخطر بسیار مهم است.

دکتر معصومه بیانی اظهار داشت: مصرف آنتی بیوتیک‌ها به صورت پیشگیرانه هیچ تاثیری در بروز، بهبود و کم کردن دوره بیماری ندارند و باید توجه داشت استفاده از آنتی بیوتیک طبق نظر پزشک با مقدار مشخص مصرف و زمان مناسب بسیار اهمیت دارد.

نوشته راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های ویروسی در دانش آموزان اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی افق کرمانشاه | ofoqkermanshah.ir. پدیدار شد.