رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان و همتای عمانی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها

رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان و همتای عمانی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها

حسین وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چهارم شهریور ماه تلفنی با همتای عمانی گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی تلفنی با «بدر البوسعیدی» وزیر امور خارجه عمان درباره موضوعات مورد اهتمام مشترک در عرصه دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این گفت‌وگو بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن مفاد سند راهبردی همکاری‌های جامع دو کشور تأکید کرد.

وزرای خارجه دو کشور ۱۷ مرداد ماه سالجاری نیز تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کرده بودند. (+) قبل از آن هم علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه سفری به مسقط داشت و اواخر تیر ماه نیز وزیر خارجه عمان به تهران سفر کرد. ۲ روز بعد از گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه یعنی در ۱۹ مرداد ماه اخباری منتشر شد درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا و آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی.

امیرعبداللهیان همچنین در گفت‌وگوی تلفنی عصر امروز ضمن قدردانی از تلاش سازنده هیثم بن طارق سلطان عمان، مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در خصوص روند مذاکرات رفع تحریم‌ها را تبیین کرد.

بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه سلطنت عمان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی بر آمادگی کشورش برای گسترش روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای با جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد.

وزیر امور خارجه عمان همچنین آمادگی کشورش برای تداوم ایفای نقش سازنده در موضوعات مورد اهتمام مشترک‌ را مورد تأکید قرار داد.

رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان و همتای عمانی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها

این گفت‌وگوی تلفنی پس از توافق اخیر ایران و آمریکا درباره تبادل زندانیان و آزادسازی منابع مالی مسدود شده ایران در کره جنوبی صورت گرفته است. علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران (پنجشنبه) ۱۹ مرداد ماه در این باره با اعلام آغاز فرآیند آزادسازی چند میلیارد دلار از دارایی‌های ایران، گفت: ایران تضمین‌ لازم برای پایبندی آمریکا به تعهدات خود را دریافت کرده‌ است. وی افزود: آزادی چند ایرانی که به‌طور غیرقانونی در آمریکا بازداشت شده بودند در این چارچوب است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم ۳۰ مرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره روند مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا گفت: بازه زمانی مشخص در این ارتباط از سوی مقامات ذیربط ایران اعلام شده بود. حداکثر بازه زمانی برای این کار حدودا تا سقف دو ماه بود و توافق بین دو طرف شکل گرفت و روند اجرایی در مسیر توافق در حال پیشرفت است.